Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

GENÇLİĞİNİZİ GERİ GETİRMENİN FORMÜLÜ KENDİ KANINIZDA

GENÇLİĞİNİZİ GERİ GETİRMENİN FORMÜLÜ KENDİ KANINIZDA

dr.-funda-ataman

Son yıllarda yeni bir cilt en doğal gençleştirme yöntemi olarak uygulanan ve kişinin kendi kanının vücuda enjekte edilmesiyle gerçekleştiren PRP (Platelet Rich Plazma-Trombositten Zenginleştirilmiş Plazma) yöntemi, daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. PRP yönteminde, gerçekleştirilen işlemler ve özellikleri hakkında Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Bölümü Uzmanı Dr. Funda Ataman bilgi verdi.

Cilde parlak bir görünüm kazandırıyor

PRP’de insanın kendi kanı kullanıldığı için alerji ve enfeksiyon riski yoktur. Her hasta için tek kullanımlık steril kitler harcanmaktadır. Cilde mikro kanallar açarak cildin alt bölgesine daha kolay nüfuz etmeyi sağlayan dermaroller işlemi sonrası deriye uygulanabilir. Derinin yeniden yapılanması, gençleşmesi, kırışıklıkların giderilmesi, esnekliğinin ve parlaklığının artması amaçlanır.

PRP işleminin hiçbir yan etkisi yok

PRP işlemi, her yaştan kişiye tamamen doğal bir gençleşme sağlar. Kişiden 20 ml kan alınıp yaklaşık yarım saatte işlem tamamlanır. Senede bir kez, 2 haftalık aralıklar ile 3 uygulama önerilmektedir. İşlemin kollajende oluşturduğu yenilenmenin 6 ay devam ettiği düşünülmektedir. Daha yaşlı kişilerde yılda 2 kez, 3’er seans uygulanabilir. İşlem öncesinde hastanın rahatlığı için cildine lokal anestetik yöntemlerle uyuşma sağlandıktan sonra işleme geçiliyor. İşlem sırasında acı hissedilmiyor. Tedavi sonrasında hastanın dinlenmesini gerektiren herhangi bir durum bulunmamaktadır. Hasta günlük rutinine devam edebilir.

Hücrelerin çoğalıp, kendini yenilmesini sağlıyor

İşlem sırasında elde edilen trombositten zengin plazma kullanılır ancak kalan trombositten fakir plazma da atılmaz, maske ya da krem halinde uygulanır. Topikal anestezi sonrası uygulanan işlem tolere edilebilen bir ağrı oluşturur. Trombosit sayısı yetersiz olanlarda ve kanser hastalarında uygulanmaz. Kandaki trombositler vücudunuzda bir hasar olduğunda ilgili bölgeye toplanıp çeşitli büyüme faktörleri salgılayarak onarımı gerçekleştirirler. PRP ile ortalama 4 kat yoğunlukta trombosit (pulcuk hücresi) elde edilir.

Yara izlerinden saç dökülmesine kadar her alanda etkili

PRP son yıllarda yaygınlaşmış olsa da yeni bir yöntem değildir. İlk olarak diş hekimleri 15 yıl önce implantların daha hızlı oturması için kullanmışlardır. Cilt gençleştirmenin yanı sıra yara izleri, çatlakların giderilmesi ve saç dökülmesi tedavisinde de uygulanır. Estetik kullanım dışında, ortopedi, nöroloji, fizik tedavi branşları PRP’den yararlanmaktadır. Yara ve operasyon izlerinin giderilmesi gibi tıbbın pek çok branşında kullanım alanı vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ