Rektör BAĞLI Kanlı Ay Tutulmasını Aşk Vadisinde İzledi

Rektör BAĞLI Kanlı Ay Tutulmasını  Aşk Vadisinde İzledi

bağlı

21. yüzyılın en uzun ay tutulması olarak bilinen kanlı ay tutulması, tutulmanın en iyi izlendiği merkezlerden biri olan Kapadokya bölgesinde de gözlemlendi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Bilim Merkezi işbirliğinde KOP projesi olarak gerçekleştirilen ‘Herkese Biraz Gökyüzü Astrofest 2018’ etkinliğinde Nevşehir ve Konya’dan gelen ziyaretçiler Göreme Aşk Vadisi’nde kanlı ay tutulmasını gözlemledi.

Kendine özgü yapılara sahip ve milyonlarca yıllık geçmişe sahip peribacalarının arasında,  kanlı ay tutulmasının başladığı 20.14’den itibaren katılımcılar ay tutulmasının seyrini izlediler.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı’nın da katıldığı etkinliğe Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Nevşehir Belediye Başkanı Atilla Seçen, Nevşehir Emniyet Müdürü Mehmet Artunay, Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, NEVÜ Rektör Yardımcısı ve Konya Bilim Merkezi Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ertan Özensel, NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Karipcin, Konya Bilim Merkezi yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Gözle bakıldığında oldukça net bir şekilde gözlemlenebilen kanlı ay tutulması, gözlemin gerçekleştirildiği alana kurulan teleskoplardan da izlenildi.

Festival kapsamında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Ürgüp Sebahat ve Erol Toksöz Uygulama Otelinde eğitim programları da düzenleniyor. Programda gökyüzü bilimciler, astronomlar  bilgi alış verişinde bulunuyorlar.

27 Temmuz’da başlayan ‘Herkese Biraz Gökyüzü Astrofest 2018’ etkinliği 29 Temmuz Pazar günü sona erecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ