TKDK NEVŞEHİR İL KOORDİNATÖRLÜĞÜNE 255 MİLYON TL TUTARINDA YATIRIM BAŞVURUSU

TKDK NEVŞEHİR İL KOORDİNATÖRLÜĞÜNE 255 MİLYON TL TUTARINDA  YATIRIM BAŞVURUSU

IPARD II Programı kapsamında; 14 Ocak 2022 tarihinde çıkılan 11. Başvuru Çağrı İlanı döneminde TKDK Nevşehir İl Koordinatörlüğümüzce “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbirinden toplam 138 proje başvurusu alınmıştır.

Sektör bazlı değerlendirildiğinde, 74 adet Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği ve İşlenmesi Projesi, 2 adet Mantar Üretimi Projesi, Katma Değerli Ürünler kapsamında 2 adet Bakliyat Paketleme Projesi, Kırsal Turizm alanında 19 adet Konaklama Projesi ile 2 adet Restoran Projesi ve 39 adet Yenilenebilir Enerji Projesi kabul edilmiştir.

Bu projelerin toplam yatırım tutarı 254.984.329,07 TL olup, toplam destek tutarı ise 137.868.162,43 TL’dir.

İl Koordinatör V. Recai TURAN; TKDK Nevşehir İl Koordinatörlüğünün destekleri ile başvurusu yeni alınan projeler hariç ilimizde şimdiye kadar 466,2 milyon TL yatırım tutarı ve 237,10 milyon TL hibe tutarı olan projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. Süt ve besi hayvancılığı işletmeleri, otel ve restoran tesisleri, kesimhane işletmeleri, organize sanayi bölgelerinde yenilenebilir enerji yatırımları, patates ve soğan için paketleme ve soğuk hava depoları, mantar üretim tesisleri, zanaatkarlık işletmeleri başta olmak üzere bir çok sektörde yapım işi ve makine ekipman desteği olarak toplam 469 projenin hayat bulduğunu ve 1089 kişiye istihdam yaratıldığını dile getiren İl Koordinatör V. Recai TURAN, yeni başvuruların da onaylanarak faaliyete geçmesi ile birlikte Nevşehir’e kazandırılan yatırım, üretim ve istihdamın artarak devam edeceğini belirtmişti

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ