TGF Genel Başkanı Karaca; BİK’te Genel Kurul üyelikleri kaldırılmalıdır

TGF Genel Başkanı Karaca; BİK’te Genel Kurul üyelikleri kaldırılmalıdır

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Karaca, gazetelerden alınan yüzde 15’lik komisyondan 36 Genel kurul üyesine yıllık 2-3 milyon lira ödendiğini belirtirken zorluklar içinde olan Anadolu basınından alınan komisyonların oranlarının, bu gereksiz harcamalar nedeniyle indirilemediğini söyledi

Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti genel kurulunda konuşan TGF Genel Başkanı Karaca, Basın İlan Kurumu’ndan dışarıdan birilerine hiç bir kurumda olmadığı şekilde milyonlarca lira para ödendiğini öne sürdü. Karaca bu ödemeler nedeniyle Basın İlan Kurumu’nun zarar ettiğini, pandemi dönemi nedeniyle ile gazetelerin resmi ilan gelirlerinden kesilen yüzde 15 komisyonun aşağıya çekilmesi talebinin kabul edilmediğini, basın örgütlerine dağıtılan 2 milyon lira civarındaki desteğin de 350 bin liraya düşürüldüğünü söyledi.

BİK ADETA ARPALIK MI ?

TGF Genel Başkanı Karaca BİK’in adeta arpalık gibi kullanıldığını belirterek şöyle devam etti:
“Basın İlan Kurumu’nun Genel Kurulunda basından 12, hükumeti temsilen 12, tarafsızlardan 12 üye olmak üzere 36 Genel kurul üyesi bulunuyor. Genel Kurul üyelerine konaklama, yemek, yol giderleri ve oturum ücreti olarak yıllık toplam 2 ila 3milyon TL arası para ödenmektedir. Ayrıca her yıl bu ödentilerin rakamını da Genel Kurul üyeleri kendileri tespit etmektedir. Oysa BİK’te tüm işlemler Genel Müdür, Yönetim Kurulu ve personel tarafından yapılmakta Genel Kurul üyeleri sadece onaylamaktadır. Ayrıca 24 Genel kurul üyesinin basınla yakından uzaktan ilgisi bulunmamaktadır. Bu kişiler basının sorunlarından bir haberdir.”

ANADOLU BASININA KREDİ YOK

Anadolu Basınının zor günler yaşadığına değinen TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca”36 Genel kurul üyesine böylesi lüzumsuzca 2-3 milyon lira ödenmekte, BİK tarafından 3 büyük ildeki gazete sahiplerine kredi verilirken, Anadolu’daki gazete sahiplerine en küçük bir kredi desteği sağlamamaktadır. Acilen BİK mevzuatı değiştirilmeli, demokrasinin vazgeçilmez kaleleri olarak nitelenen Anadolu basınına da kredi desteği sağlanmalıdır” dedi

 

FAHRETTİN ALTUN OLAYA EL KOYMALIDIR

Karaca, açıklamasının son bölümünde İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a çağrıda bulunarak şu görüşlere yer verdi:

“Basın İlan Kurumu’ndaki lüzumsuz bir şekilde devam ettirilmek istenen Genel Kurul üyeliklerinin biran önce sonlandırılması için İletişim Başkanımız Fahrettin Altun’un olaya el koymasını ve Genel Kurul üyeliklerinin sonlandırılması için çalışma başlatılmasını beklemekteyiz. Yapılacak tasarruflarla gerek gazete sahiplerine ve gerekse basın kuruluşlarına destek sağlanmalıdır”

KARACA DESTEK İSTEDİ

TGF Genel Başkanı Karaca, konuşmasının son bölümünde önümüzdeki ay içerisinde yapılacak BİK Anadolu gazete sahipleri seçimi için gazete sahiplerinden TGF adaylarına destek istedi.

Karaca, yetkiyi aldıkları takdirde genel kurul üyeliklerinin kaldırılması ve Anadolu gazete sahiplerine destek yapılması önerisini vereceklerini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ