Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

BİLİNÇSİZ TÜKETİLEN HAZIR MEYVE SULARI DİYABETLE BİRLİKTE BİRÇOK ORGAN HASTALIĞINA YOL AÇIYOR

BİLİNÇSİZ TÜKETİLEN HAZIR MEYVE SULARI DİYABETLE BİRLİKTE  BİRÇOK ORGAN HASTALIĞINA YOL AÇIYOR

meyve

Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık

Hisar Intercontinental Hospital Klinik Laboratuvar Bölümü

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam adına, kurduğumuz beslenme düzeninde gün içinde yediklerimize oldukça dikkat etmekteyiz. Peki ya içtiklerimiz?

Marketlerde hazır paketlerde satılan meyve sularının, gazlı içeceklere göre daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz ama sanıldığının aksine, meyve suları o kadar da masum değil.

Aslında hazır meyve suyu tüketen kişilerin vücuduna, içinde yüksek miktarda şeker (glukoz) bulunan sudan başka hiçbir şey girmiyor. Vücuda sayısız olumsuz etkisi bulunan meyve suları, başta metabolizma olmak üzere; kanser, obezite, diyabet gibi birçok hastalığa karşı da savunmasız bırakıyor.

Hisar Intercontinental Hospital Klinik Laboratuvar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık ile “hazır meyve suyu tüketmenin vücudumuzda yol açabileceği olumsuzluklar” üzerine konuştuk..

Kontrolsüz meyve tüketimi şeker hastalığını tetikliyor!

Marketlerde satılan meyve sularında, miktarları değişen oranlarda meyve özünden başka katkı maddesi olarak; meyve aroması, sofra şekeri ve fruktoz şurubu bulunmaktadır. Bu maddeler ile çeşitli kimyasalların birleşmesi meyvemsi bir tat yaratırken, birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle meyve suyu yerine, meyvelerin kendisini tüketmek sağlığımız için daha yararlıdır. Meyveler bir bütün olarak, sindirim sisteminde daha düzenli emilir ve kan şekeri ani olarak yükselmediğinden, ani insülin salgılanmasına sebep olmaz. Metabolizma normal işleyişiyle vücutta daha düzenli kullanılır. Özellikle glisemik indeksi yüksek olan kavun, karpuz, üzüm gibi meyvelerde de, aşırıya kaçmamak, kontrollü olmak gerekir. Kontrolsüz meyve tüketimi, gizli şekeri olanlar ve diyabetli hastalarda kan şeker düzeyinin yükselmesine (hiperglisemiye) yol açabilmektedir.

Yüksek kan şekerinin vücuttaki hasarı kaçınılmaz mı?

Kandaki glukoz (şeker)miktarının fazla olması, vücudumuzda bulunan proteinlere, glukozun bağlanmasına neden olmaktadır. Glukoz bağlanmış proteinlerin fonksiyonelliği azalır, bulunduğu doku veya organda özel görevlerini yapamaz hale gelerek, vücudun yaşlanmasına yol açar.

Aşırı tüketilen meyve suları ve asitli içecekler, fazla miktarda şekerin vücuda girmesiyle, kan şekerini yükselterek, şeker hastalığı, obezite ve eklem hastalıkları yanında, böbrek, göz, kalp ve damar hastalıklarına da yol açabilmektedir.

Ayrıca, yüksek kan şekeri, vücutta yağa dönüşerek, sadece karın çevresinde değil, karaciğer başta olmak üzere doku ve organlarda yağ birikmesine neden olmakta, asıl hücrelere baskı yapmakta, onları işlemez hale getirmektedir.

Aşırı şekerli yiyecek ve içecek tüketimi kanser riskini arttırıyor!

Şeker, tümör oluşumuna ve kanserin büyümesine de neden olabilmektedir. Bu sebeple meyve suları içerisinde bulunan yüksek miktardaki glukoz, aroma ve kimyasallar nedeniyle meyve suyu tüketen kişilerde, metabolik denge bozulmakta, diğer kanser faktörlerinin de etkisiyle, özellikle mide ve bağırsak kanseri olmak üzere tüm vücut kanserleri riskini de artırmaktadır.

Şeker birçok organ hastalığına neden olabiliyor

Kişinin vücundaki yüksek şeker oranı, başta göz olmak üzere; böbrek, beyin, kalp ve bacak damarlarının erken yaşlanmasına neden olmaktadır. Yemeklerden sonra, özellikle de, şekeri yüksek meyve suyu ve asitli içeceklerin alımından sonra hızla yükselen kan şekerini, vücut kendisini korumak için düşürmeye çalışmaktadır. Günlük aktivitelerimize ve yaptığımız işlere göre yükselip alçalan kan basıncı değişikliklerine karşı koruyucu mekanizmaları, yüksek kan şekerinden olumsuz etkilenerek, küçük damarların zarar görerek, çatlaklara neden olmaktadır. Bunun sonucunda damarlar, sertleşmekte, tıkanmakta ve yaşlanması hızlanmaktadır. Hafif olan damar hastalıkları da insanın enerjisini yok ederek, yorgun ve yaşlı hissettirebilmektedir.

Meyve ve sebzelerin taze sıkılıp içilmesi, hastalıklara karşı koruyor

Meyve sularının hazır paketler halinde alınması yerine, meyvelerin taze olarak alınıp, suyunun sıkılıp, yenmesi oldukça faydalıdır. Taze olarak sıkılan meyve sularının bekletilmeden içilmesi ve içerisindeki vitaminlerin, liflerin kaybolmadan tüketilmesi hastalıklara karşı da korumaktadır.

Lifli gıdalar kan şekeri düzeyini dengeliyor

Besleyici ve düşük kalorili yiyecekler, genç ve sağlıklı olmada çok önemli olan bağışıklık sistemimiz için çok yararlıdır. Meyveler kadar, sebzeler ve tam tahıl ürünleri de bol lif içerdiğinden, besinlerin kana düzenli emilmesine, çabuk doymamıza yardımcı olarak, kan şekeri düzeyinin dengelenmesinde çok önemli fonksiyon görürler. Ayrıca, sindirim sürecini hızlandırarak, vücudun atıklardan, olası kanserojen maddelerden daha çabuk kurtulmasını sağlayarak, mide-bağırsak, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ