Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Şekerli ürünler ihracatında hedef ülke ABD

Şekerli ürünler ihracatında hedef ülke ABD

seker

Türk şekerleme sektörü Ortadoğu ve çevre ülkelerde kaybettiği payı ABD’de telafi etmeye çalışıyor. Bu kapsamda İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği öncülüğünde 25 Türk firması ABD’nin en büyük fuarı Sweets & Snacks Expo Uluslararası Bisküvi, Çikolata ve Şekerleme Fuarı’na katıldı.

 

İstanbul  Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete, komşu ülkelere ihracatının sekteye uğradığı bu dönemde fuarın sektöre alternatif pazarların kapılarını açacağını belirtti. Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu ise, ABD’nin Irak’tan sonra en büyük ikinci ihracat kapısı haline geldiğini belirterek, bu yıl ihracat hedeflerinin 200 milyon dolar olduğunu söyledi.

 

 İstanabul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türk ürünlerini yeni pazarlarla buluşturmaya devam ediyor. Birlik bu kapsamda Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago kentinde 24-26 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen Sweets & Snacks Expo Uluslararası Bisküvi, Çikolata ve Şekerleme Fuarı’na katıldı. Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan istanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, fuarın ABD pazarının yanı sıra Kanada ve Meksika pazarlarında yer alabilmek için firmalara önemli fırsatlar sunduğunu söyledi.

Alternatif pazarların kapılarını açması bakımından Sweets and Snacks Chicago fuarının önemine değinen Zekeriya Mete, “Ur-Ge çalışmalarımızla birlikte 25 firma ile fuara katıldık. 150 metrekare alanda ürünlerimizi sergiledik. Fuar Amerika’ya açılmak için önemli bir kapı. Fuarı 90 ülkeden 16 binden fazla sektör temsilcisi ziyaret ediyor. Burada katma değerli ürün üreten firmalarımızın başarılı olacağını düşünüyorum. Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomik büyüklüğü ve potansiyeli ile yakın coğrafyamızda yaşadığımız sıkıntılarla oluşan ihracat boşluğunu doldurabilir” dedi. Ticari alım heyetlerinin, fuarların ve tanıtım çalışmalarının meyvesini toplamaya başladıklarını aktaran Zekeriya Mete, “Son 12 ayda ABD’ye gerçekleştirdiğimiz ihracat yüzde 15,3 oranında arttı. Sektörümüz açısından ABD, 12 ay içerisinde 205 milyon dolarlık ihracat ile 5. sırada bulunuyor. İhracatımızın yaklaşık yüzde 4’ünü bu ülkeye yapıyoruz” dedi.

İHRACAT 4 YIL GERİYE GİTTİ

Çevre ülkelerde yaşanan sorunlar nedeniyle ihracatın gerilediğini belirten Zekeriya Mete, “İstanbul Hububat Birliği olarak ihracatımız 4 ayda 4 yıl geriye gitti. Geçen yıl ihracatımızı 1 milyon 600 bin ile kapattık. Türkiye ihracatı normalde yılda yüzde 1.5-2-2.5 gibi artan oranlardaydı. Geçen yıl kaybedilen yüzde 10 daralmadan da payımızı aldık. 2 yıl evvel ki rakamlarımızı yakalarsak başarılı olacağımıza inanıyorum. Bu yıl ihracatta 1 milyon 850 bin dolar rakamını yakalayacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

 

HEDEF 200 MİLYON DOLAR

 

ABD’nin şekerleme sektörü ihracatında Irak’tan sonra ikinci sıraya yükseldiğini belirten Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu ise , “Toplam ihracatımızın yüzde 7’si bu ülkeye yapılıyor. 2015 yılının ilk 4 ayında 30 milyon dolar olan ihracatımız yılın ilk 4 ayında 60 milyon dolara çıktı. Yıl sonu ihracat hedefimiz 200 milyon dolar” dedi. Kadiroğlu ABD pazarı hakkında şu bilgileri verdi: “Amerika 2015 yılında şekerli mamuller sektöründe 14 milyar dolarlık ithalat yaptı. Biz bu pastadan sadece 120 milyon dolarlık pay alabildik. Bu pastadan Kanada yüzde 34, Meksika ise yüzde 15 pay alıyor.  Diğer rakiplerimiz ise Çin, Japonya ve Almanya. Türkiye olarak kaliteli ürünleri uygun fiyatlara üretebilme ve üretimde son teknolojiyi kullanma gücümüzle rakiplerimizden ayrışıyoruz. 2.5 milyar dolarlık şekerleme ihracatımızı katlanarak artırmak için tüm sektör olarak canla başla çalışıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ