Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Eski Başbakanlık bürokratlarından Bülent Arı, Milletvekilliği Adaylığı İçin TBMM’deki Görevinden Ayrıldı

Eski Başbakanlık bürokratlarından Bülent Arı,  Milletvekilliği Adaylığı İçin TBMM’deki Görevinden Ayrıldı

Eski Başbakanlık bürokratlarından Bülent Arı, Türkiye Büyük Millet Meclisindeki görevinden Cumhuriyet Halk Partisi’nden Nevşehir milletvekili adayı olmak için ayrıldı. Uluslararası ilişkiler uzmanı olan Arı, uzun süre T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığında görev almış ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı yapmıştı.

Uluslararası kuruluşlarla ülkemizin denizcilik ilişkilerinin koordinasyonunda pek çok görev alan Bülent Arı, uluslararası anlaşmaların müzakeresi ve sözleşmelere taraf olunması çalışmalarını yürüttü. İyi derecede İngilizce ve orta seviyede Arapça bilen Arı, milletvekili adaylığı öncesi TBMM İdari teşkilatında görev yapıyordu.

Bülent Arı Kimdir?

1967 yılında Nevşehir’de doğan Bülent Arı, ilköğretim ve lise eğitimini memleketinde tamamladı. 1989 Marmara Üniversitesi İİBF İngilizce Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. Aynı yıl sınavla T.C. Deniz İşletmeciliği ve Tankerciliği Anonim Şirketi’nde göreve başladı. 1992 yılında ÖSYM tarafından yapılan uzman yardımcılığı yarışma sınavını kazanarak TBMM Dış ilişkiler ve Protokol Müdürlüğünde Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. Yasama teknikleri, diplomatik yazışma, dış politika, protokol vb. alanlarda eğitim aldı. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından kabul edilen uzmanlık tezi ve kurum yeterliliğiyle uluslararası ilişkiler uzmanı unvanı aldı. 1998 yılında geçici görevlendirme ile Başbakanlık’ta uluslararası ilişkiler ve strateji danışmanı olarak çalıştı. 2003 yılında T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığına atandı. Görevi boyunca Uluslararası Denizcilik Örgütü, AB, OECD, İCAO, İMO, EMSA, Tuna Komisyonu vb. uluslararası kuruluşlarda ülkemizin denizcilik ilişkilerinin yürütülmesini koordine etti. Ülkelerle ikili denizcilik protokolleri ve anlaşmalarının müzakere edilmesi ve imzalanması, uluslararası sözleşmelere taraf olunması çalışmalarının yürütülmesi ile uluslararası konferans ve toplantıların ülkemizde düzenlenmesini koordine etti. Denizcilik alanında AB müktesebatının Türk mevzuatına tercümesi ve derç edilmesinde görev aldı.

2010 yılından itibaren TBMM idari teşkilatında görev alan Bülent Arı, iyi derecede İngilizce ve orta seviyede Arapça bilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ