Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

İTALYAN BİLİM ADAMLARI, DÜNYANIN EN BÜYÜK YERALTI ŞEHİR YERLEŞİMİNİ GEZDİ

İTALYAN BİLİM ADAMLARI, DÜNYANIN EN BÜYÜK YERALTI ŞEHİR YERLEŞİMİNİ GEZDİ

italyan

İtalya’nın önde gelen Üniversitelerinden Degli Studi Della Tuscia ve Napoli Federico ll Üniversitesi ‘nden 3 kişilik bilimsel heyet, Nevşehir Kalesi ve civarında Nevşehir Belediyesi’nin öncülüğünde devam ettirilen dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşimindeki arkeolojik araştırma ve temizleme çalışmalarını yerinde incelediler.

Napoli Federico ll Üniversitesi’nden Prof. Dr Raffaella Pıerobon –Benoıt ile Degli Studi Della Tuscia Üniversitesi ‘nden 3 kişilik heyet, bölgede çalışmaları yürüten Nevşehir Belediyesi’nin teknik ekibi başta olmak üzere Nevşehir Müze Müdürlüğü ve Nevşehir Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı ilgililerinin de hazır bulunduğu incelemede, 2014 yılı sonlarında Nevşehir Belediyesi’nin öncülüğünde başlatılan arkeolojik araştırma ve temizleme çalışmalarına ilişkin olarak bilgiler aldılar.

Bugüne kadar Kapadokya bölgesinin değişik merkezlerinde yürütülen kilise duvar resimlerinin restorasyon çalışmalarına katılan bilimsel heyet, bölgede yürütülen çalışmaları yakından inceleme imkanı buldular.

Bölgedeki tüf kayaya oyulu sivil, dini ve askeri mimarlık örneği eserlerin yer aldığı dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşimini gezen uzman heyet, bölge yerleşimindeki ortaya çıkartılan değerlerin Kapadokya bölgesinin tarihi gelişimine önemli bulgular katacağına inandıklarını belirttiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ