Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

SAĞLIKLI YAPI…

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                             ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                                   Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                                                  SAĞLIKLI YAPI…

          Sağlıklı olmak önemlidir.İnsanın bedenen ve zihnen sağlıklı olması;onun daha başarılı,huzurlu ve mutlu olmasını kolaylaştırır.

          Eğitimin amaçlarından biri de;bedenen ve zihnen sağlıklı,dengeli kişiliğe ve duygu olgunluğuna sahip nitelikte olmaktır.

          Böyle nitelikte ki toplumlar daha azim ve iradeli,mücadeleci,çalışkan,üretken,her şeyden önce düşünen ve hayalleyen,hayallerini plan ve proje haline getiren nitelikte olur.

          Toplumların sağlıklı yapılanmaları,sağlıklı kurallar ve kurumlarıda oluşturur. Sağlıklı kurum ve kurallar,ehil ve liyakatlı yöneticilerle devlet idaresinde başarılı olur. Devlet güçlü,halkıda mutlu olur.

          Devletin dini adalettir anlayışı içinde devlet yönetimi; mazlum-mağdurları,suçluyu suçsuzu ayırt eder. Güce göre değil hakka göre kurallar işler!

          Nasıl ki vücut sağlıklı olursa zararlı mikroplar vücudu veya belirli organları teslim alamaz ise; devlet ve miletlerde sağlıklı sağlam-istikrarlı siyaset,güçlü ekonomi,zengin-birlik dirlik içinde olan soyal kültürel yapıya zararlı akımların etkisi az olur veya hiç olmaz.

          Nasıl ki zayıf-sağlıksız vücudu zararlı mikroplar etkiler ise;zayıf-sağlıksız yapı ve yönetimde olan ülkeler en ufak bir sarsıntıdan etkilenir.

          Mesela; yıllarca bizler öğrencilerimize;Türkiye’nin dünyanın en önemli konumda ülkesi olduğunu,ordunun ilk 5(beş) ülkeden biri olduğunu,kendi kendini besleyebilen 7(yedi) ülkeden biri olduğunu öğrettik. Hatta dünyanın ilk 16-17 . ekonomik gücü olduğunu ifade ederdik.Şimdilerde sattıklarımızı da alma durumuna gelmiş,üretime ve istihdama dönük yatırımların olmayışı,ithalatın neredeyse ihracatın iki katına yaklaşması,cari açığın çoğalması;ekonomide istikrarı ve büyümeği bozduğu gibi devalüasyon ve enflasyon devamlı büyümüş ve yükselmiştir. Yani paramızın değeri düşmüş,Türk Lirası (TL) dışında ki paraların değeri artmıştır. Hazinede para kalmayınca sürekli özellikle seçimler öncesi para basılmış,karşılıksız para piyasada çoğalınca paranın(TL’nin) değeri azalmış ve otomatik olarak Dolar başta olmak üzere diğer paralar değer kazanmıştır!

          Aciz insan şikayet eder. Bahane arar,başkalarını suçlar.

          Kendi ynlışlarımızı düzeltmeliyiz. Önce yöneticiler olmak üzere tutumlu olmalıyız. Üretime dönük yatırımlar yapılmalıdır. İş alanlarında hazırcı değil çalışarak kazanmayı becermeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ