Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Göreme-Ortahisar beldeleri arasında yapımı devam eden yol çalışmasına aan başkanlığından açıklama

Göreme-Ortahisar beldeleri arasında yapımı devam eden yol çalışmasına aan başkanlığından açıklama

Göreme-Ortahisar beldeleri arasında yapımı devam eden alternatif yol çalışmasına ilişkin kamuoyunda ve özellikle sosyal medyada kültürel varlıklarının yok olduğuna yönelik bir dizi iddialar, Kapadokya Alan Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile çürütüldü. Açıklamada “Güzergâh çalışmalarından sonra arkeolojik jeoradar çalışmaları yapılmış herhangi bir taşınmaz kültür ve tabiat varlığına rastlanmadığı tespit edilmiştir.” ifadesine yer verildi.

Kapadokya Alan Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “  Ortahisar beldesini Ortahisar beldesine bağlayan mevcut 2.8 km. lik yol, peribacaları, kaya oluşumları, tescilli kültür varlıkları ve kiliselerin önünden geçmektedir. Söz konusu yolu her gün yüzlerce ağır tonajlı araç yoğun bir şekilde kullanmakta ve arazi morfolojisi gereği kültür varlıklarına zarar vermektedir. Turizm sezonlarındaki yoğun araç kullanımları da göz önünde bulundurulduğunda söz konusu yolun yakınındaki Tokalı Kilise, Kızlar Manastırı, Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise ve Karanlık Kiliselere titreşim ve atmosferik gazlar sebebiyle zarar verdiği bilinmektedir. Mevcut yolun sürdürülebilir olmadığı, doğal ve kültürel varlıkları olumsuz etkileyerek zarar verdiği ortaya çıkmış ve alternatif bir yol çalışmasının gerekliliği doğmuştur.

Alternatif yol çalışmaları 2.2 km. uzunluğunda olup genişliği 5- 7 metre arasında değişen kadastral yol hattındadır. Planlanan yol kaya oluşumların uzağından geçmekte ve Saklı Kiliseye 18 metre mesafededir.

Güzergâh çalışmalarından sonra arkeolojik jeoradar çalışmaları yapılmış herhangi bir taşınmaz kültür ve tabiat varlığına rastlanmadığı tespit edilmiştir.

Ayrıca yol çalışmaları devam ederken bir bütün olarak Göreme Açık Hava Müzesi ile çevresine yönelik Çevre Düzenleme Projesi ve ulaşım planlaması çalışmalarına başlanılmıştır.

Söz konusu haberler kamuoyunu yanlış yönlendirmekte ve manipülatif olup,  yapılan yol çalışması ile sorunların giderilmesi amaçlanmıştır.

Kapadokya Alan Başkanlığımız, sorumlu olduğu alandaki benzersiz tarihi, kültürel ve doğal değerleri koruma ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlama misyonu ve sorumluluğundan tav iz vermeden görevini eksiksiz biçimde sürdürmeye kararlıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ