YERLİ VE MİLLİ HUBUBAT TOHUMLARININ TANITIMI HACIBEKTAŞ KÜLTÜR MERKEZİNDE YAPILDI

YERLİ VE MİLLİ HUBUBAT TOHUMLARININ TANITIMI  HACIBEKTAŞ KÜLTÜR MERKEZİNDE  YAPILDI

tarım Tarım ve OrmanBakanlığı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanlarınca Hacıbektaş Kültür Merkezinde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Okan YILMAZ, Şube ve İlçe Müdürleri, Oda, Birlik ve Kooperatif temsilcileri ve çok sayıda üretici katıldı.

 

Bölgeye uygun tohum çeşitlerinden üreticinin, değirmencinin, fırıncının, sektör paydaşlarının ve tüketicilerin beklentilerinden bahsedilerek tohum çeşitlerinin kalitesine etki eden faktörler üzerinde duruldu. Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanlarınca Yerli ve Milli tohum çeşitleri olan Buğdayda; Aytenabla, Demir2000, Bayraktar2000, Şanlı, Kenanbey, Lütfübey ve Mirzabey Arpada; Tarım-92, Aydanhanım, Avcı-2002, Zeynelağa, Akar, Burakbey, Yalın, Tosunpaşa, Bozlak, Asil, Cacabey, Anka06 ve Nohutta; Göktürk, Tunnç, Atabey, Bahadır çeşitlerinin tanıtımı ile ilgili sunumlar gerçekleştirilerek katılımcılar ile bilgi alışverişinde bulunuldu.

Çeşitlerin tanıtımının yapıldığı toplantı sonrası açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Okan YILMAZ Yerli tohumların geçmişin zenginliği ve geleceğin teminatı olduğunu vurgulayarak Bakanlığın bu konuda çalışmalara ağırlık verdiğini belirtti ve çalışma ve sunumlarından dolayı Enstitü ve Bakanlık Yetkililerine teşekkür etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ