Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

AVANOS’TA…..!

AVANOS’TA…..!

HÜR DÜŞÜNCE                                                                            ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                                   AVANOS’TA…..!

          -Köprü,

          -Eski Lise,

          -Hastahane,

          Kapadokya Turistik Yöresinin incisi ve el sanatları merkezi Avanos,tarihi misyonu ile birlikte de önemli bir konuma sahiptir.

          Avanos’un sahip olduğu değerlerden biri Kızılırmaktır. Aslında Kızılırmak Avanos için önemli bir nimettir.

          Avanos Hititler,Asurlular,Roma-Bizans,,Selçuklu (Danışmendliler-Kadı Burhanettin vb) ,Osmanlı döneminde  önemli bir merkez olmaya devam etmiştir.

          2.Abdulhamit Döneminde başlanan çalışmalar (Macar Sarı Ustalar) ve ardından Cumhuriyetle birlikte (AliRıza Bey’in çabaları) Taşköprümüz 120 yıldır görevini yapmıştır.

          Günün şartları,bilim ve teknolojinin getirdiği gelişim ve değişim süreçleri,kullanılan araçlar,mevcut tarihi yapıların bakımını,ıslahı,restorasyonu hatta tarihi temeller üzerinde yeniden daha geniş ve kullanımlı yapılmasını gerekli kılmıştır.

          Tarihi Taşköprümüz,önceki Belediye Başkanlarımızdan RuhiTop’un kaldırımı genişletme ve bakımını gerçekleştirmiştir. Yine önceki Belediye Başkanlarımızdan İsmet İnce’nin gayretleri sonucu; Tarihi Taşköprümüz tarihi ayaklar üzerinde daha geniş kapsamlı bir yapım projesi olarak; Karayolları Genel Müdürlüğünün masasında ihale aşamasına gelmiş ama beklemektedir.

          Şimdi ki Belediye Başkanımız Celal Alper İbaş; takibinin yapıldığı siyasi görüşmelerinde yapıldığı ifadesiyle,beklemeye geçmiştir.Tarihi Taşköprümüz,Avanos’un ilk ve önemli konularından biridir. Avanos bu konuda siyasi rant düşünmeden,biraraya gelmeyi becerebilmelidir. İktidar ve muhalefet pozisyonunda olanlar,deyim yerindeyse laf oyunu,oyalama haberini bırakmalıdır. Bu işin samimi takibi ve yapımı,halk tarafından değerlendirilecektir.             _____________________________

          Eski Lise Binası hala atıl haldedir. Gerek Avanos Hapishanesinin ve gerekse Eski Lise binasının değerlendirilmesi,buraların Milli Emlak-Hazineye intikaline sebep olmuştur.

          Avanos Hapishanesinin; Adliye Sarayı-Müze olarak değerlendirilmelidir.

          Eski Lise Binası için çok önerilerde bulunduk. Bu önerilerden bir tanesi, mesela; “Halı-Kilim Kurs,Üretim,Pazarlama Merkezi” olarak değerlendirilebilir. Avanos’un en değerli yerlerinden biri olarak,Eski Avanos Lisesi atıl halden kurtarılmalıdır.

                                              =============================

           Avanos,Kapadokya Yöresinin ulaşım açısından da önemli bir merkezidir. Altı giriş ve çıkış kapısı vardır. Kapadokya Yöresinin önemli merkezlerinden Ürgüp’te Hastahane vardır. Avanos’ta niye tam teşekküllü hastahane olmasın!

          Avanos’umuza en azından Ürgüp’te olduğu gibi bir hastahane gereklidir.

          Avanos çok geniş potansiyeli ile daha çok medeni hizmet ve nimetlere sahip olmalıdır. Avanos her şeyin en güzeline layıktır.

          Avanos’a katkıda bulunan,muhakkak Avanos halkından karşılığını alır. Eleştiriler ayrı ama Avanos için bazan,Avanos’luluk ön plana çıkmalıdır.. Siyasi partiler,sivil toplum örgütleri, biraraya gelip,dayanışma içinde olmalıdır.

          Avanos’un güçlenmesi,yükselmesi,yörenin güçlenmesi ve yükselmesidir.

          Evren Kenti olma yolunda ki Avanos, her şeyin en güzeline layıktır.

Not:Temizlik,kişisel mesafe,maske takma kurallarına uyalım.Muhakkak aşı olalım.Önce sağlık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ