Atatürk Barajının Ülke Ekonomisine Katkısı 40 Milyar Lirayı Aştı

  • 06 Mayıs 2016
  • 579 kez görüntülendi.
Atatürk Barajının Ülke  Ekonomisine Katkısı 40 Milyar Lirayı Aştı

atatürk_barajı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından işletmeye alınan Atatürk Barajı ülke ekonomisine büyük katkı veriyor. 23 yıl önce işletmeye alınan Atatürk Barajı bugüne kadar ülke ekonomisine sadece enerji bakımından 40 milyar liradan fazla katma değer sağladı.

Barajın Ekonomiye Katkısı 40 Milyar Lirayı Aştı

Atatürk Barajı’nın işletmeye alındığı 1992’den bugüne kadar geçen 23 yıllık zaman diliminde 160 milyar kiloWatt.saati aşan bir enerji ürettiğini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Atatürk Barajı yalnızca bulunduğu bölgenin değil ülkemizin kalkınmasına da önemli faydalar sağladı. Yıllık ortalama 8,9 milyar kiloWatt.saat enerji üretim kapasitesine sahip olan Atatürk Barajı ülke ekonomisine her yıl 2,2 milyar TL katkı sağlayabiliyor. Atatürk Barajı’nın işletmeye alınmasından bu yana geçen 23 yılda milli ekonomiye katkısı 40 milyar TL’yi aştı ” diye konuştu.

Ülkemiz için ekonomik gelişmenin hayati bir önem taşıdığının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Yurdumuzda ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilebilmesi ve sürdürülebilmesi gittikçe artan oranda enerji talebi ile mümkün olabilmektedir. Enerjinin, yenilenebilen ulusal kaynaklardan üretilmesinin önemi ise son yıllarda, bütün ağırlığı ile enerjinin dışa bağımlılığı problemi ile açık olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple su kaynaklarımızdan üretilen yerli hidroelektrik enerjinin, memleketimizin ekonomik gelişmesi için en sağlıklı enerji türü olduğu açıkça ortadadır.” dedi.

Kaynak: Orman ve Su İşleri Bakanlığı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ