Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Türkiye’de Küçükbaş Hayvan Islahında Dönüm Noktası..

Türkiye’de Küçükbaş Hayvan Islahında Dönüm Noktası..

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğünde “Koyun ve Keçi Türü Hayvanlarda Ulusal Islah Programının Hazırlanması ve Yürütülmesine Dair Protokol” imzalandı.

Protokol, Hayvancılık (HAYGEM) Genel Müdürü Salih Çelik, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürü Dr. Metin Türker ve Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik tarafından imza altına alındı.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, yaptığı açıklamada imzalanan protokole ilişkin olarak “ Yeni protokol küçükbaş hayvan ıslahının dönüm noktası olacaktır. Yerli koyun ve keçi ırklarımızın ıslah çalışmaları Bakanlığımızın iki ayrı Genel Müdürlüğünde yürütülüyordu. TAGEM, Üniversitelerimiz ve Birliklerimizin de içinde yer aldığı Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Ülkesel Projesini, HAYGEM ise Merkez Birliğimiz ile yaptığı protokol kapsamında soykütüğü programını yürütmekteydi. Şimdi yeni protokol ile bu iki ayrı ıslah çalışması tek çatı altında birleştirilerek bir bütünlük sağlanmış oldu. Birliklerimiz ve yetiştiricilerimizin de talepleri bu yöndeydi. Dolayısıyla sektör olarak Bakanlığımızca atılan bu adımdan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Genel Başkan Çelik, imzalanan protokolün tarihi bir günün başlangıcı olduğuna dikkat çekerek  “ Bakanlığımız ile el ele vermek suretiyle yerli ırklarımızın et, süt yapağı gibi verimlerini ıslah çalışmalarıyla yükseltmenin yolunu sonuna kadar açacak bu protokolü tarihi bir günün başlangıcı olarak görüyoruz. Ülkemiz hayvancılığına ve yetiştiricilerimize hayırlı olması temennilerimizle birlikte Bakanımız Sayın Prof.Dr. Vahit Kirişci’nin nezdinde protokole imza koyan Genel Müdürlerimize sektörümüz adına teşekkür ediyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ