Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

SARIASLAN ; Kızılırmak alanı ve Bayaramhacılı Barajı toplu balık ölümlerini TBMM’ye Taşıdı

SARIASLAN ; Kızılırmak alanı ve Bayaramhacılı Barajı toplu balık ölümlerini TBMM’ye Taşıdı

Nevşehir Milletvekili Av. Faruk SARIASLAN , Geçtiğimiz günlerde, Avanos ilçemizin Kızılırmak bölgesinde, balık üreticilerimiz ve vatandaşlarımız tarafından üzerinde yara bulunan toplu balık ölümlerine rastlanmıştır. Kızılırmak Avanos bölgesinde toplu balık ölümlerinin yaşanması yerel basına da yansımıştır. Avanos ilçesinde sazan balığı üretimi yapan ve Türkiye’nin çeşitli noktalarına satış yapan iş insanı Hasan Şahin ve vatandaşlarımız tarafından tespit edilen bu durum endişe vericidir. Avanos ilçemizde Kızılırmak üzerinde bulunan Bayramhacılı Barajında da görülen bu sorunun, Kayseri’den atık bırakan fabrikalardan kaynaklı olabileceği iddiaları vardır. Toplu balık ölümleriyle ortaya çıkan bu sorun, ırmakta balık avlayan veya ırmaktan alınan balıkları tüketen vatandaşlarımızda da endişe ve korkuya sebep olmuştur.

 

Bu bağlamda,

1- Avanos ilçemizin Kızılırmak bölgesinde meydana gelen toplu balık ölümleri ile ilgili Bakanlığınız tarafından bir inceleme başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa sonuçları nelerdir?

2- Kızılırmak bölgesinde fabrikaların atık suları tahliye usulleri denetlenmekte midir?

3- Kızılırmak bölgesinde su ve çevre kirliliğine yönelik denetimler yapılmakta mıdır?

4- Kızılırmak bölgesinde atık bırakan bir fabrika tespit edilmiş midir? Tespit edildiyse gerekli yaptırımlar uygulanmıştır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ