Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Avanos’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kutlandı

Avanos’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kutlandı

15 Temmuz 2016 tarihinde Türk Demokrasisine ve Milli İradeye karşı teşebbüs edilen hain darbe girişimi Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kahraman milletimiz tarafından bertaraf edilmiş ve bu hain darbe girişiminin unutulmasına, unutturulmasına ve bu ihanetin üzerinin örtülmesine izin verilmemesi adına 15 Temmuz günü “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” olarak ilan edilmiştir.

Bu kapsamda yurt genelinde olduğu gibi ilçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlamalar yapıldı. Hafta boyunca camilerimizde şehitlerimizin anısına Kuran-ı Kerim hatimleri okundu, Veteran Kadınlar Badminton turnuvası düzenlendi, 15 Temmuz Milli Mücadele ve Demokrasi temalı kitap ve fotoğraf sergisi açıldı, protokol üyeleri eşliğinde kabristan ziyareti yapıldı, Avanos Bisikletçiler Derneğince 15 Temmuz Şehitlerini Anma Bisiklet Turu etkinliği düzenledi. Tüm kamu kurum ve kuruluşları Türk Bayraklarıyla süslendi. Hafta boyunca okunan Kuran hatimleri 15 Temmuz günü Merkez Şehit Şevket Tekin Camiinde okunan Mevlid-i Şerif ardından tüm şehitlerimizin ruhlarına ithafen dualarla bağışlandı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma töreni akşam programı ile devam etti. Saat 20:00 de başlayan akşam programına vatandaşlarımızın yoğun katılımı oldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualar ile devam etti. Törende halkımıza hitap eden Kaymakam Olgun ÖNER yaptığı konuşmada “15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne karşı 5 yıl önce bu meydanda bu sokaklarda nasıl ki Avanoslular olarak sizler bir araya geldiyseniz, bugün de aynı heyecanla hep beraber bir aradayız. Milli iradesine sahip çıkan vatan ve bayrak sevdalısı siz değerli Avanoslular gibi, milletimiz de, 15 Temmuz 2016 gecesi devletimizi yıkmaya, milletimizi yok etmeye kasteden FETÖ karşısında sergilemiş olduğu mücadele sayesinde istiklal ve istikbalini korumayı bilmiştir” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Sonrasında anma töreni şiirler okunması, video gösterimleri ile devam ederken saat 22:30 dan sonra Demokrasi nöbeti tutuldu ve salalar okundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ