Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Kore Gazisi Ahmet Topçu’ya, Madalya ve Beratı, Kaymakam Öner tarafından Verildi

Kore Gazisi Ahmet Topçu’ya, Madalya ve Beratı, Kaymakam Öner tarafından Verildi

Kore Gazisi Ahmet Topçu’ya, Madalya ve Beratı, Avanos Kaymakamı Olgun Öner tarafından teslim edildi.

25 Haziran 1950’den 27 Temmuz 1953’e kadar süren Kore Savaşı’nda barışı ve insanlığı korumak için görevlendirilen 92 yaşındaki Gazi Ahmet Topçu’yu makamında ağırlayan Kaymakam  Olgun Öner, “Vatan size minnettar” diyerek, Kore Devleti tarafından gönderilen madalya ve beratı kendisine takdim etti.

Kore’de bir kahramanlık örneği gösteren Türk birliğimizin çok kıymetli bir mensubu ile bir arada olmaktan gurur ve mutluluk duyduğunu ifade eden Kaymakamımız, “1930 doğumlu Ahmet Topçu amcamıza bugün madalyasını takdim ediyoruz. Kendisine bugüne kadar yapmış olduğu hizmetler vesilesiyle Türk Milleti adına, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Kore’yi korumak için hayatını vermeye razı olan Türk birliğimizin bir mensubu olan Ahmet Topçu’ya ve bu vesileyle bir kez daha teşekkür eden Kaymakamımız, kendisine sağlıklı uzun ömürler diledi ve vatan uğruna şehit olan aziz şehitlerimize ve gazilerimizden ahirete intikal edenlere de Allah’tan rahmet, hayattaki gazilerimize de sağlıklı ve uzun ömürler diledi.

Kaymakamımız katılımlarından ve katkılarından dolayı Güney Kore ile ticari bağlantıları olan Türk İşadamlarına teşekkür etti ve günün anlamına binaen makamda hatıra fotoğrafları çekildi.

Makamda düzenlenen törende Kore Gazisi Ahmet Topçu, Güney Kore ile çalışan Türk İşadamları, İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Emniyet Müdürü ve Bahçelievler Mahallesi Muhtarı hazır bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mustafa Şibik dedi ki:

  İkinçi Dünya Savaşı’nın verdiği maddi ve manevi zararlar, savaşan ülkeleri yorgun düşürmüştür.Amerika Birleşik Devletlerin’nin Güney Koreyi Nato ya dehil etmesiyle 1947 yılında soğuk savaş başlamıştır.Kominist SSCBliği saldırısı tehdidine karşı,Dinin elden gittiği,camiilerde ezanın tekrar arabca okutulacağı propagandası ile büyük oy toplayan Demokrat Partisi Nato ya girmenin yollarını arıyordu.
  30 Hazıran 1950 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi oturumunda Natoya girme teklifi sunuldu.Kominislikten korkan,tedirgin olan meclis üyelerinin çoğunluğu ile teklif kabul edildi.
  Böylece Türk Tuğayı Tuğay Komutanı Tuğgeneral Tahsin Yazıcıoğlu komutasında Güney Koreye savaşmak için ulaşmıştır.!950 ile 53 yılları boyunca 14936 Türk Askeri Güney Kore de görev almıştır.
  Bunlardan 721 askerimiz yaşamlarını yitirmiştir.175 askerimiz kaybolmuştur.234 Askerimiz ise Esir alınmıştır..2147 Askerimiz de yaralanmıştır.
  Benim hatırladığım kadarı ile;Bizim Yukarı Mahallenin sevilen ailelerinden Ali Paşaların Ali ağanın tek oğlu Mehmet Akbaş Güney Kore de görev alanlardandır.Bir süre savaş üniforması ile göz kamaştırmıştı.Oradan aldığı parayla,Avanos’umuza en modern Bakal Dükkanı açmıştı.Dükkanın camekanından gözüken ,kavanozların içerisindeki renk renk(CINCIK) akide şekerleri hepimizin ağzını sulandırırdı.Birde kendisine Bauer marka Alman üretimi bisiklet almıştı.Dükkanının önünde reklam objesi niteliğinde konuşlandırdğı..Kore Gaziliği sayesinde;
  Avanoslu çocukların. ve delikanlıların “Mehmet abisi”oluvermişti.Gözleri (Miyop)iyi görmediği için kalın çerceveli birde kocaman gözlük takınıvermişti.
  Böyle Kore Savaşı bizlerin akıllarına yer etmiş oldu.

BİR YORUM YAZ