Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

KILIÇ, NEVŞEHİRLİ KADINLARIN SESİ OLACAĞIM

KILIÇ, NEVŞEHİRLİ KADINLARIN SESİ OLACAĞIM

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve 28. Dönem milletvekili adayı Prof. Dr. Filiz Kılıç milletimizin birliği ve dirliği açısından ” aile en önemli kurumdur” dedi. Kılıç, ailenin temelinin anne olduğunu, aileyi toparlayan ve birleştirenin de kadın olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

“Cemiyetlerin temelini aile oluşturur. Aile kurumunun zayıfladığı ve yıkıldığı toplumların yaşaması çok zordur. Ne yazık ki son yıllarda bütün Türkiye’de olduğu gibi Nevşehir’de de aileler üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. İlimizde boşanma olaylarının arttığını biliyoruz. Özellikle yeni evlenen gençler sabretmek ve saygı, sevgiye dayalı bir evlilik sürdürmekte zorlanıyorlar. Evliliğini sürdürmek için zorluklara karşı birlikte mücadele etmek, birbirlerine hoşgörülü olmak yerine boşanmayı tercih ediyorlar.

Anadolu’da kadın olmak, anne olmak zordur. Kadının sosyal hayatta yükü ağırdır. Küçük yaşta evlendirilen çocuk gelinlerin dramı hepimizi derinden yaralıyor. Ekonomik olarak kendi kendisine yeter hale gelmeden, bedenen ve ruhen olgunlaşmadan yapılan bu erken evliliklerin sonucu hep acı ve gözyaşıdır. Kadınlara ve çocuklara uygulanan şiddet hepimizi derinden üzmektedir. Ailelerin ve evlatlarının sığındığı, mensubu olmaktan gurur duyduğu bir “mutluluk kalesi“ olması gereken aile, acı ve ızdırap kaynağı haline gelmektedir.

İyi yetiştirilmiş, eğitimini tamamlamış, kendi ayakları üzerinde durabilen kızlarımızın yapacağı evlilikler, hem aile hem toplumun geleceği açışından çok önemlidir. Onların bedenen ve ruhen sağlıklı olmaları yapacakları evliliğin de sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Kendi yaptığı ürünleri satmak isteyen ya da küçük de olsa kuracağı aile işletmesinde çalışmak isteyen kadınlarımıza her konuda yol gösterecek ve finansman sorunlarını aşmalarında, kredi bulmalarında yardımcı olacağım.

Ben kadının toplumdaki ve ailedeki önemini biliyorum. En kutsal görevi analığının yanında isterse toplumsal üretime katkı sağlamasını, emeğiyle, bilgi ve yeteneğiyle çalışmasını, teşvik edeceğiz. Kadınlarımıza ve genç kızlarımıza eğitimlerinde ve çalışma hayatlarında pozitif ayırımcılık yapacağız. Yol gösterici ve destekleyici olacağız.

Kadınlar bizim baş tacımızdır. Kadınlarımıza, kızlarımıza her alanda yardımcı olup, sesleri olacağıma söz veriyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ