Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Hünkar Hacı Bektaş Veli Anma Ekinlikleri ve Muharrem Ayı ve Kerbela Şehitleri Mevlit Programı Düzenlendi

Hünkar Hacı Bektaş Veli Anma Ekinlikleri ve Muharrem Ayı ve Kerbela Şehitleri Mevlit Programı Düzenlendi
Nevşehir İl Mütülüğü Hünkar Hacı Bektaş Veli Anma Ekinlikleri ve Muharrem Ayı ve Kerbela Şehitleri İçin  Mevlit Programı Düzenledi.
İnsan sevgisi, hoşgörü ve barışa dayalı öğretileriyle Anadolu’nun toplumsal kimliğinin ve birliğinin oluşmasına/sürdürülmesine önemli katkılar sağlayan, Anadolu’nun gönül mimarlarından olan, Anadolu irfanının ve İlimizin sönmeyen ışığı Hünkar Hacı Bektaş Velinin hakka vuslatının 751. Yılı dönümünü.
Bununla birlikte bu yıl Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri ile aynı döneme denk gelen; Birliğimiz ve dirliğimiz açısından büyük öneme sahip hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayı; paylaşmanın, şükretmenin, bereketin adı olan aşure gününün yanında Ehl-i Beyt muhabbeti olan tüm Müslümanlar açısından birçok ortak duyguyu barındırmaktadır. Sevgili Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin Efendimizle birlikte çoğu Ehl-i Beyt’ten yetmiş iki Müslüman’ın hakikat, hürriyet, izzet ve mukaddesat uğruna şehit olduğu Kerbela, tüm İslam aleminde olduğu gibi milletimizin de derin ve ortak bir acısıdır.
Anadolu irfanının ve İlimizin sönmeyen ışığı Hünkar Hacı Bektaş Velinin hakka vuslatının 751. Yılı münasebetiyle ve Hz. Hüseyin Efendimiz ve beraberindekilerin Kerbela’da şehit edilmesinin yıl dönümünde Kerbela şehitlerinin ruhlarını şad etmek üzere İl müftülüğü mevlid ekibi Nizamettin Öz, Mustafa Kaymaz Bayram Özer ve İbrahim Temel tarafından Hacı Bektaş İlçesi merkez Tekke Cami’inde cuma namazı öncesi Mevlid-i şerif okundu. Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başlayan mevlit programı yapılan duanın ardından sona erdi. Daha sonra cuma namazı kılındı. İcra edilen programa İl müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya,Nevşehir Akparti Milletvekili Mustafa Açıkgöz,Hacı Bektaş İlçe müftüsü Fecri Can,Din Hizmetleri Uzmanı Adem Aydın, Emekli Müftüler Ali Bingül ve Orhan Tosun katıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ