Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

“Festival ve Etkinlikler ile Birlikte İç Pazar Bu Yıl Can Suyumuz”

“Festival ve Etkinlikler ile Birlikte İç Pazar Bu Yıl Can Suyumuz”

DSCF5782

Turizmin çok hassas bir sektör olduğunu, ancak binlerce kişinin ekmek yediği bu sektörde, kanaat önderlerinin şikayet etme lüksünün bulunmadığını, aksine moral vermek ve çıkış yolları arama zorunluluğunda olduğunu vurgulayan Küçük Oteller Derneği Kapadokya Temsilcisi Yrd.Doç. Dr. Tekiner Kaya yapmış olduğu açıklamada :

“Bu yıl hepimizin gözü şüphesiz iç pazarda. Nisan ayı beklentilerimizin altında kapandı. Fakat hafta sonları otellerimizde iç pazar kaynaklı bir yoğunluk yaşanıyor. Yerli misafirlerimizi “otel atmosferini yaşatmadan”, kendilerini evlerinde hissedebilecekleri küçük otellerimizde ağırlıyoruz. İlgi her geçen gün artıyor. Elbette bunda bölgemizde son yıllarda başarı ile planlanan ve yürütülen etkinliklerin / festivallerin de rolü var. Bunlardan birisi de 19-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Cappadox.

Bölge haftalar öncesinden doldu. Böyle bir dönemde otelcilerin, esnafın, manavın, fırıncının kısaca sektörün yüzü kısa bir süre için de olsa gülecek. 7-10 Nisan 2016 tarihlerinde İzmir-Alaçatı’da düzenlenen ot festivali’ne yaklaşık 150.000 kişinin katıldığı belirtiliyor. Ve Alaçatı’dan dernek üyesi otelci dostlarımız “Bugüne kadar Nisan ayında dolu olduğumuz tek bir gün hatırlamıyoruz. Bırakın doluluğu, otellerimizi açmazdık. Fakat bu yıl müthiş bir nisan ayı geçirdik” diyorlar.

Bu tip etkinliklerin sıklıkla organize edilmesi ve yürütülmesi, Kapadokya turizm sektörünün geleceği açısından çok önemli. Böyle bir dönemde ise can simidi. Salcano bisiklet festivali, Ultratrail, Cappadox gibi artık kendini ispat etmiş müthiş organizasyonlarımız, festivallerimiz var.

Bu etkinliklerde emeği geçen herkese Küçük Oteller Derneği olarak sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Açıklamasında uzak doğudan da örnekler veren Kaya “Uzakdoğuda küçük bir kasaba çok turistik bir yer; fakat yılın 320 günü yağmurlu. Yağmur dolayısı ile hak ettiği yere bir türlü gelememiş. Çıkışı yağmur festivali yapmakta bulmuşlar. Benzer pek çok örnek var. Kapadokya bu tip festivaller için doğal ve zengin bir mekan. Umuyoruz belediyeler, STK’lar, kamu kurumları bu alanda ortaklaşa daha pek çok benzer etkinlikler planlar ve gerçekleştirir” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ