Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

SURİYE’DEN BOMBADAN KAÇAN MUHACİRLERİN OTURDUKLARI EV YIKILDI 10 YARALI

SURİYE’DEN BOMBADAN KAÇAN MUHACİRLERİN OTURDUKLARI EV YIKILDI 10 YARALI

suriye

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinde Suriye uyruklu 10 kişinin yaşadığı eski bir evde meydana gelen göçükte 2’si ağır 10 kişi yaralandı.

Gece 01.30 sıralarında Ortahisar beldesi Eski Mahalle’de bulunan bir evde göçük meydana geldi. Göçükte evde bulunan 10 Suriye vatandaşı yaralandı. Olay yerine gelen AFAD ve Ortahisar Belediyesi ekiplerinin çalışması sonrasında göçükten çıkarılan yaralılar 112 sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Nevşehir Devlet Hastanesi ile özel hastanelerde sevk edilerek, tedavi altına alındı.

Konuyla ilgili bilgi veren Ortahisar Belediye Başkanı İsmail Genç, “ Gece saatlerinde beldemizde Suriyelilerin yaşadığı eski bir evde üzerinin ahşap kaplı olması nedeniyle göçme meydana geldi. İçerisinde tamamı Suriye vatandaşı 10 kişi yaşıyordu. AFAD ve Belediyemizin ekipleri tarafından göçükten kurtarıldı. Hastaneye kaldırılanlardan birinin ameliyatta olduğu, diğerlerinin ise durumunun iyi olduğunu haber aldım. Çökmenin muhtemelen eski ev olduğundan dolayı olduğunu düşünüyoruz. Tespit yapıldıktan sonra kesin neden ortaya çıkacak” dedi.

Nevşehir Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Kanber Karakurt ise, göçük haberini gece saat 2 sıralarında aldıktan sonra Acil Servis’te gerekli tüm hazırlıkları kısa sürede yaptıklarını söyledi.

112 tarafından ilk başta Acil Servise 4 hasta getirildiğini belirten Karakurt “ İçlerinden 8- 10 yaşlarındaki olan kardeşimiz en ağırı olandı. Alt kısmında ciddi yaralanması vardı. Ortopedi ve Çocuk Uzmanı arkadaşlarımızla görüştük. Yaptıkları değerlendirmeleri sonucunda hastayı Kayseri Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahi Ana Bilim Dalına sevk ettiler. Hastanemize ilk başta 4 hasta geldi. Birini sevk yaptık. Diğer üç yaralıdan ikisini sadece müşahede altına aldık. Diğeri ise hamile bir hastaydı. Köprücük kemiğinde kırıklar vardı. Hayati bir riski yok ama yine gözlem altında tutmaya devam ediyoruz” dedi.

Saat 4 sıralarında da özel bir hastanede tedavi altına alınmış 2 hastanın Devlet Hastanesi’ne getirildiğini ifade eden Karakurt “ son gelenlerden birinin iç kanaması olduğu için Genel Cerrahi doktorumuz tarafından ameliyata alındı. Durumu kritik, hayati riski devam ediyor. Diğerinin de iç kanaması var, hayati riski devam ediyor. Tedavisine devam ediyoruz ama şu anda sevkini düşünmüyoruz” dedi.

Göçük altında kalan Suriyelilerin yakın bir yerde oturan akrabalarından Necip Abuşuk ise “ Göçük sırasında ben evde değildim. Evde olanlardan duyduğuma göre, evde 10 kişi oturuyordu. Yukarıdan taşlar geliyordu. Bunun üzerine ikisi evden çıkmış. Gerisi ise yaralı olarak hastaneye geldiler” diye konuştu.

Evde bulunanlardan Cüneyt Abuşuk ise, yaklaşık bir buçuk yıl önce oturdukları Suriye’nin Halep kentine yapılan saldırı sonrasında ailesiyle Ortahisar’a gelip yerleştiğini söyledi.

Abuşuk “ Gece saatlerinde evin yıkılmaya başladığını duydum. Yukarından taşlar düşmeye başlayınca dışarı çıktım. Diğerleri de yaralı kurtarıldı” diye konuştu.

Evde bulunanlardan Muhammet Abuşuk ise “ Gece tuvalete kalkmıştım. Yukarıdan taşlar eve düşmeye başladığını gördüm. Ne olduğunu anlamak için dışarı çıktım. Dışarıda bir traktörün taşları kestiğini gördüm” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ