Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Senfoni ile Neşet Ertaş Türküleri konseri Paşabağları Vadisi’nin büyülü atmosferinde düzenlendi.

Senfoni ile Neşet Ertaş Türküleri konseri  Paşabağları Vadisi’nin büyülü atmosferinde düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Türkiye’nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere 11 şehirde düzenlenecek olan “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri”nin ilk durağı Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali, Fotomaraton’dan konserlere, tiyatrodan atölyelere birbirinden her yaşa göre etkinliklerle devam ediyor.

 

Fotomaraton’da dereceye girenler ödüllendirildi

Festivalin üçüncü gününde, ünlü belgesel yapımcısı ve fotoğrafçı Coşkun Aral, Kapadokya Üniversitesi Ürgüp Yerleşkesi’nde fotoğraf meraklılarıyla bir araya geldi. Aral, festivalin ilk gününde başlayan Fotomaraton etkinliğiyle doğal güzelliklerle bezeli bölgenin fotoğraflandığını belirtti. Fotomaraton’a yaklaşık 450 kişinin katıldığına dikkat çeken Aral, ”Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen meslektaşlarımız, bu olağanüstü doğa içinde kendilerinden istenen temalar doğrultusunda mobil ve dijital makinelerle fotoğraf çektiler. Güzel atlar ülkesinin atları, peribacaları, silüetler ve yaşam konuları çekildi. Festivalin bölgenin tanıtımına büyük katkı sağladığına inanıyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından Fatomaraton’da dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

 

Senfoni ile Neşet Ertaş

“Bozkırın Tezenesi” olarak anılan, Türk Halk Müziği’nin önemli isimlerinden Neşet Ertaş’ın vefatının 10. Yıldönümünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel olarak hazırlanan “Senfoni ile Neşet Ertaş Türküleri” konseri, Paşabağları Vadisi’nin büyülü atmosferinde düzenlendi. Şef Eray İnal’ın yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın sahne aldığı konsere Nevşehirliler büyük ilgi gösterdi. Nilgün Kızılcı ve İsmail Altunsaray’ın seslendirdiği tüm türkülere binlerce kişi eşlik etti.

90’lar Rüzgarı

Göreme Festival Alanı’nda ise 90’lar rüzgarı esti. DJ Hakan Küfündür’ün müzikleri eşliğinde Mansur Ark, Grup Vitamin ve Ragga Oktay, 90’larda efsane olan şarkılarını seslendirdiler. Alanda toplanan binlerce kişi, 90’ların sevilen şarkılarını ezbere söyledi.

Erkin Koray’a Anma

Konserde, DJ Hakan Küfündür, meydanı dolduranlara üzücü bir haber alındığını ve Türk rock müziğinin efsane ismi Erkin Koray’ın yaşamını yitirdiğini duyurdu. Meydanda toplanan binlerce kişi hep bir ağızdan Erkin Koray’ın en sevilen parçalarından “Fesuphanallah”ı söyledi.

 

Her sahne de başka bir müzik türü

Avanos Amfi Tiyatro Açıkhava Sahnesi’nde de önce Okay Temiz & Oriental Wind ardından da Muhlis Berberoğlu ile “Anatolian Space Ship Project” sahne alarak dinleyicilere sevilen türküleri farklı müzik formlarında seslendirdiler. Ürgüp Meydan’da ise Puzzle of Anatolia, Alaturca Club ve Majnoon ile birlikte sahne aldı.

 

Çocuk tiyatrolarına büyük ilgi

 

Festival kapsamında çocuklar için de her gün farklı bölgelerde çeşitli tiyatro oyunları sahneleniyor.

Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde dün “Bremen Mızıkacıları”, Avanos Amfi Tiyatro Sahnesi’nde “Kurbağa Vırak”, Avanos Etkinlik Alanı’nda da “Şirinler” oyunları sahnelendi.

 

 

Fotoğraflar: https://we.tl/t-lsdUNlxa0n

 

Videolar: https://we.tl/t-E3QxK24K2g https://we.tl/t-XZ9N4icj7Q

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ