Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Sağlıklı ve formda olmak için bu içecek şart!

Sağlıklı ve formda olmak için bu içecek şart!

su

HER GÜN EN AZ 1,5 LİTRE SU TÜKETİN

Sağlıklı olmak isteyen kişiler için ilk şart su içmekten geçiyor. Uzmanlardan sıklıkla duyulan ‘Bol bol su için’ çağrısı boşuna değil. Vücutta suyun azalmasıyla sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak sıkışmaları veya kabızlık gibi hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi’nden Diyetisyen Esra Sönmez Kula, kişilerin formda kalmasına da yardımcı olan su içmenin yararlarını anlattı.

Sıvı ihtiyacının çoğu su ile karşılanmalı

Günlük tüketilmesi gereken suyun kişiden kişiye değiştiğini ifade eden Diyetisyen Esra Kula, “Yoğun egzersiz, sıcak kuru iklimde yaşama gibi istisnai durumların dışında kilogram başına ortalama 35 ml sıvı ihtiyacı hesaplanıyor. Örneğin 70 kilogram ağırlığında birisinin 2.450 mililitre sıvı ihtiyacı bulunuyor. Bu ihtiyacın en az 1,5 litresinin ise suyla karşılanması gerekiyor” diyor. Diyetisyen Kula, kilo vermek isteyen kişilerin de mutlaka yeterli miktarda su tüketerek ödem oluşumunu engellemeleri gerektiğini söylüyor.

Limon dilimleri veya tarçınla zenginleştirilebilir

Su tüketmeyi sevmeyenler kişiler için önerilerde bulunan Diyetisyen Esra Kula, “Suyu, limon, elma, portakal gibi meyve dilimleriyle veya tarçın gibi aromatik baharatlarla zenginleştirip içmeyi deneyebilirler” diyor. Dyt. Kula, su içmeyi unutan kişiler için de şu tavsiyelerde bulunuyor: “Su tüketmeyi unuttuğu için yeterli miktarda su tüketemeyen kişiler, sürahi veya bardaklarını çalışma masalarında ya da gözlerinin önünde bir yerde bulundurabilir. Cep telefonlarının hatırlatma veya alarm özellikleri kullanılabilir. Bunun yanı sıra eğer varsa, araçlarda da sağlıklı şişelerde su bulundurmak, unutkanlığın önüne geçebilir.” Dyt. Kula, mineral zengini su elde edebilmek için ise sürahiye 1 şişe sade maden suyunun eklenebileceğini belirtiyor.

***KUTU***

Vücut suyunda yüzde 10’luk bir kayıp yaşanmasının koma veya ölümle sonuçlanabileceğini söyleyen Diyetisyen Esra Sönmez Kula, susuz kalmanın vücutta yol açtığı rahatsızlıkları şöyle sıralıyor:

* “Konsantrasyon eksikliği,

* Hareketlerde zorlanma, yavaşlama,

* Baş ağrısı,

* Kan hacminde düşüş,

* Tansiyonda düşüş.”

 

Dyt. Esra Kula, sabahları aç karnına su içmeye başlamanın yararlarını şöyle sıralıyor:

* “Bağırsağı temizliyor, besin öğelerinin emilimini kolaylaştırıyor,

* Cildi parlatıyor,

* Kandaki toksinlerin uzaklaştırılmasına yardım ederek cildin parlak ve sağlıklı olmasını sağlıyor,

* Enfeksiyonlarla savaşan, vücut suyunu ayarlayan ve günlük fonksiyonların yerine getirilmesini sağlayan lenfatik sistemi dengeliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ