Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Perili Ozanlar Vadisi’nde düzenlenen “Jorge da Cappadocia” Filminin Galası Yapıldı

Perili Ozanlar Vadisi’nde düzenlenen “Jorge da Cappadocia” Filminin Galası Yapıldı

Kapadokyalı bir asker olan Aziz George’nin hayatını konu alan “Jorge da Cappadocia” filminin gala gösterimi Kapadokya’da yapıldı.

Nevşehir’in Göreme beldesinde bulunan Perili Ozanlar Vadisi’nde düzenlenen gala gösterimine Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Ekici, filmin yapımcı ve yönetmeni, oyuncular ve çok sayıda davetli katıldı. Birçok sahnesinin çekimleri Brezilyalı Cesgranrio Foundation adlı yapım şirketi tarafından 2019 yılında Kapadokya Bölgesinde yapılan filmin gala gösterimi öncesinde, davetliler filmin çekim sahnelerinin yer aldığı fotoğraf sergisini gezdi.

Jorge da Cappadocia filmi, 3. Yüzyılda Roma İmparatoru Deocletianus’un emriyle ilk Hristiyanlara işkence yapılmasını ve Kapadokyalı bir asker olan George’un (Aziz George) hayatını konu alıyor. Filmin 2023 yılında 16 ülkede gösterime gireceğini belirten Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel; “Çekimleri 2019 yılında gerçekleştirilen ancak pandemi nedeniyle gösterime giremeyen Jorge da Cappadocia filminin galasını gerçekleştirdik. Kapadokya galasından sonra da Brezilya’da da bir gala programı yapılarak 2023 yılında, 16 ülkede gösterime girecek” dedi. Kapadokya’da doğup büyüyen bir Roma askerinin hayat hikayesinin anlatıldığı sinema filmi olan Jorge da Cappadocia filminde bölge halkının da rol aldığını söyleyen Vali Becel, “Kapadokya dünyanın bir çok ülkesinden ziyaretçi alan bir bölge. Bu film Latin Amerika’da Kapadokya’nın tanıtılması noktasında önemli bir yapım” diye kaydetti.

Filmin gala gösteriminden sonra yönetmeni ve baş rol oyuncusu başta olmak üzere filmde rol alan sanatçılara, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ve NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin tarafından plaket takdim edildi.

Jorge da Cappadocia Filminin Konusu

Kapadokya’da kayada yaşam, nesiller boyunca devam etmiş, Kapadokya hem inzivaya çekilen keşişler, hem de manastır hayatı yaşayan koloniler için uygun bir ibadet yeri olmuş.

Kapadokya Bölgesi’nde en çok resmedilen azizlerin başında gelen Georgios’un M.S. 3. yüzyılda zengin bir ailenin çocuğu olarak Kapadokya’da doğduğuna inanılıyor. Küçük yaşta iken asker babasının ölümü üzerine annesi ile Filistin’in Lydda şehrine yerleşirler. Georgios, yirmili yaşlarda o dönemin imparatorluğu İznik’e giderek imparatorun en iyi askerlerinden biri olarak tanınan babasının referansı ile Roma ordusuna kabul edilir. Kısa sürede binbaşı rütbesine terfi ederek İmparator’un gözde askerlerinden olur.

Annesi gibi Hıristiyanlığı kabul etmiş olan Georgios, imparatorun emrine itaat etmez ve kaçar. Daha sonra asker olarak Kapadokya bölgesine gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ