Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

NEVÜ’de “Umman-ı Aşk: Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin Yolu” Konulu Etkinlik Serisi

NEVÜ’de “Umman-ı Aşk: Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin Yolu” Konulu Etkinlik Serisi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’de “Umman-ı Aşk: Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin Yolu” konulu etkinlik serisi düzenlenecek.

NEVÜ Hacı Bektaş Veli Araştırma ve Uygulama Enstitüsü tarafından ‘etkinlikler ve bilimsel faaliyetler’ kapsamında 1 yıl boyunca her ay düzenli bir şekilde yapılacak olan “Umman-ı Aşk: Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin Yolu” konulu etkinlik ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin misyonu ve vizyonu çerçevesinde Hacı Bektaş Veli’nin kişiliği, hoşgörüsü, insan sevgisi ve toplumsal eşitliği temel alan felsefesi ve öğretileri,  eserleri, yaşam ilkeleri, bunların çağrışımları ve günümüze etkileri ele alınarak bunların anlaşılması ve tanınırlığının artırılması hedefleniyor.

Etkinlik kapsamında, Hacı Bektaş Veli Dergâhı ziyaret edilerek Hacı Bektaş Veli’nin hoşgörü, insan sevgisi ve adalet temellerinde kurulmuş olan felsefesi ve öğretileri anlatılarak Hacı Bektaş Veli Dergâhı ve bölümleri hakkında öğrencilere bilgi verilecek.

Hacı Bektaş Veli’nin 13. yüzyıla damgasını vuran ve kendinden sonraki kuşağa da düşünceleriyle büyük etki bırakan önemli bir isim olduğunu vurgulayan NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, gerek düşünce dünyası gerekse inanç önderliği bakımından toplumumuza örnek teşkil eden Hacı Bektaş Veli’nin sadece Anadolu coğrafyasında değil, Balkan coğrafyasında da saygıyla anılan bir önder konumunda olduğunu belirtti.

Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, “Milletimizin kültür değerleri arasında seçkin bir yeri olan ve topluma öğretileriyle yol gösteren Hacı Bektaş Veli, Anadolu’da yaktığı hakîkat çerağı ile çevresindeki insanlara tasavvufun esaslarını anlatmıştır. “İnsan-ı kâmil” olmanın, Hak’ka ulaşmanın, dört kapı kırk makamdan geçerek hakîkata kavuşmanın yollarını yetiştirdiği talebelerine öğretmiştir. Bir taraftan İlahî aşkı kalplerinde duymaya başlayan, diğer taraftan da nefislerinin arzularına tutsak olmamayı öğrenen dervişler, hakîkat ehlinin davranışlarını göstermişlerdir.

“Ara, bul” ,“Bir olalım, iri olalım, diri olalım”, “Her ne arar isen, kendinde ara”, “Eline, diline, beline sahip ol”, “İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır”, “İlim beşikte başlar, mezarda biter” gibi üniversitemizin de slogan olarak kullandığı Hünkar’ın veciz sözleri bugün de tüm insanlığı aydınlatmaya devam etmektedir.

Hacı Bektaş Veli’nin eserleri, dünya görüşü ve günümüze olan etkilerinin ele alınacağı  “Umman-ı Aşk: Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin Yolu” konulu etkinliğin başarıyla gerçekleşmesini diliyor; başta Hacı Bektaş Veli Araştırma ve Uygulama Enstitüsü, Etkinlik Bilim ve Yürütme Kurulu olmak üzere, düzenlenmesinde ve icrasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye kaydetti.

“Umman-ı Aşk: Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin Yolu” konulu etkinlik serisinin ilki 12 Mayıs 2022 Perşembe günü 13.00-16.30 saatleri arasında Hacıbektaş ilçesi Hünkâr Hacı Bektaş Veli Dergâhı’nda gerçekleştirilecek. Etkinlik katılımı için NEVÜ Rektörlüğü tarafından Damat İbrahim Paşa Kampüsü Tafana Sosyal Tesisleri yanı büyük otoparktan araç kaldırılacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ