HÜSEYİN ÇİFTÇİ’ NİN ANISINA…..

HÜSEYİN ÇİFTÇİ’ NİN ANISINA…..

HÜSEYİN ÇİFTCİ

HÜSEYİN ÇİFTÇİ’ NİN ANISINA…..

TURGAY TUNA

Hayatımda tanımış olduğum en ilginç insanlardan biriydi Hüseyin Çiftçi…

Öğretmendi, şairdi; yazardı; ama hepsinden öte usunun derinliklerinde, sözcükleri ustalıkla dizeleyen bir filozoftu…Eskilerin tabiri İle : “ Lafını gediğine koyan” bir adamdı…Kurup, ağzından döktürdüğü bir cümleyi sıraladığı zaman, karşısındaki kişi verilen mesajı çözmek için bir iki dakika düşünür durur, ondan sonra algılardı..

Hüseyin Çiftçi bir düşün adamıydı.. Anadolu’ nun bağrından çıkmış ozanların genlerini taşıyan bir kişiliğe sahipti. Düşünür, kurar, ölçer, biçer, dengeler, beyninde süzdükten sonra sözcükleri döktürürdü.. Her dizede bir felsefe vardı.

Hüseyin Çiftçi bir dava adamıydı.. Dizelerinde haksızlığa, cehalete, düzenbazlığa isyan ederdi….Kimi zaman düşünür, onu geçmişteki bir Bektaşi tekkesinde derviş olarak hayal ederdim. Yalındı, düzgündü, doğruydu, vakurdu….

Hüseyin Çiftçi bir gönül adamıydı.. Şiirlerini yazar, minik kitaplarda, dergilerde yayımlar; kimi zaman da sevdiği dostlarına hitaben minik dörtlükler dizelerdi. Bir kitap çalışmamda, benim için yazmış olduğu şu dörtlük ondan kalmış büyük bir hatıradır.

Gecenin sessizliğinde gözlerini açarak,

Nöbet tutuyordu damdaki baykuş

Ve bir şeyler söylüyordu hiç uyumaması gerekenlere

Ne bir engel tanıyordu, ne de bir yokuş…

Her yıl olduğu gibi, 2014 yılının mayıs ayı sonunda Avanos’ a gelmiş, yaz tatilimizin tadını çıkartmaya başlamıştık ki, bir dostlar meclisinde, Hüseyin Çiftçi’ nin vefat ettiğini öğrenmiştim. Sessiz sedasız ayrılmıştı bu dünyadan…Bir dostu, bir fikir adamını; dürüst, doğru bir insanı yitirmek beni üzmüştü. Rahmeti, ışığı bol olsun..

Hüseyin Çiftçi, Avanos mezarlığının tepesinde, Köybağı tarafına bakan kapının hemen yanı başındaki bir mezarda yatıyor.. Ne zaman dağa su almaya gitsem, arabamı usulca durdurur, bir Fatiha üfler gönderirim…

Huzur içinde uyu, Avanoslu aydın dost Hüseyin Çiftçi…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ