Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Nevşehir Valisi İnci Sezer BECEL; Birlik ve Tarımsal Üretim Tesislerini Ziyaret Etti.

Nevşehir Valisi  İnci Sezer BECEL; Birlik ve Tarımsal Üretim Tesislerini Ziyaret Etti.

Nevşehir Valisi İnci Sezer BECEL ve İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür MEMİŞ, İlimizde Tarım ve Hayvancılık alanlarında faaliyet gösteren 1067 Üyesi bulunan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğini ziyaret ederek, Birlik Başkanı Suat Soner GÜVEN’den, Koyun-Keçi varlığı ile ilgili bilgiler aldı.

Ziyarete 1192 üyesi bulunan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile devam ederek, Birlik Başkanı Ali DÖNMEZ’den, İlimizde büyükbaş hayvan varlığı ile ilgili bilgi alış verişinde bulundu.

Ziyarete 3007 üyesi bulunan Süt Üreticileri Birliğine yeni seçilen Birlik Başkanı Gani EREN ve Yönetim Kurulu Üyelerine yeni görevinde başarılar dileyerek hayırlı olsun dileklerini iletti.

Daha sonra  Vali İnci Sezer BECEL, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından, Gülşehir İlçemizde % 55 hibe verilerek kurulan ALYA Mantar Üretim Tesisinde incelemelerde bulunarak, İşletme sahibi Ayşegül ve Zühtü ÇELİK’den faaliyetleri hakkında bilgiler aldı.

Son olarak Gülşehir İlçemiz Yeşilöz köyünde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve KOP İdaresi Başkanlığı destekli “Kızılırmak Havzası KOP Seralarıyla Taçlanıyor” Projesi kapsamında %70 KOP İdaresi %30 çiftçi destekli 525 m² lik 6 adet sera ziyareti gerçekleştirilmiştir.

İl Müdürü Özgür MEMİŞ “Bugün Sayın Valimiz İnci Sezer BECEL ile birlikte İlimiz tarımına yön veren Birlikler ve Tesislere yapmış oldukları ziyaretlerden dolayı kendilerine teşekkürlerini arz ederek, Ülkemizdeki ve İlimizdeki gıda, tarım ve hayvancılıkta geldiğimiz bu noktanın geçmiş yıllara oranla ne kadar ilerlediğini gördük. Canlıların hayatlarını devam edebilmesinde gıdanın, tarımın ve hayvancılığın öneminin büyük olduğunu ve bu alanlarda verilen hibe ve desteklerin giderek artacağını belirtti. Kızılırmak havzası boyunca sera alanları oluşturulması ve kırsal kalkınmaya destek sağlayarak, bölge halkının gelir düzeyi, yaşam kalitesi ve refah seviyesinin arttırılması hedeflenmektedir. Kurak iklim yapısına sahip bölgede tarım modeli değiştirilecek, su ve enerji kullanımında tasarruf edilerek üretim periyodunun bölgemiz iklim şartlarına göre ilkbahar ve sonbahar olmak üzere toplamda 3 ay uzatılması sağlanarak üretimde süreklilik sağlanacaktır. Üretim süresi uzatılarak bir yıl içinde bir den fazla bitki türü yetiştirilmesini sağlanacak, birim alandan faydalanmada maksimum seviye yakalanarak tarımsal üretimde verimliliğin arttırılması ile birim alandan daha fazla ve kaliteli ürün almak amaçlanmaktadır” dedi….

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ