Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Nevşehir İl Müftülüğü “Sabah Namazı Buluşması” programı Merkez Kurşunlu Camii’nde yapıldı.

Nevşehir İl Müftülüğü “Sabah Namazı Buluşması” programı Merkez Kurşunlu Camii’nde yapıldı.
Nevşehir İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Mevlid-i Nebi Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle ‘’Peygamberimiz, Cami ve İrşat’’ olarak belirlenen tema doğrultusunda “Sabah Namazı Buluşması” programı Merkez Kurşunlu Camii’nde yapıldı.
Nevşehir İl Müftülüğü din görevlileri tarafından icra edilen Kur’an-ı Kerim tilaveti ve tesbihatın ardından kılınan sabah namazından sonra okunan hatimlerin duası yapıldı.
Programda Mevlid-i Nebi Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle belirlenen tema çerçevesinde konuşan İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya, “ Başkanlığımız bu seneki temayı ‘’Peygamberimiz, Cami ve İrşat’’ olarak belirledi. Üsve-i hasene olarak gönderilen Hz. Peygamber bizim için en güzel rehber ve örnektir. İnsanlığın yolunu yönünü kaybettiği, adeta ruhunu yitirdiği bir zaman ve zeminde, Rabbimizin alemlere rahmet olarak gönderdiği merhamet elçilerinin sonuncusudur. Onun örnekliğinde Allah kelamıyla tanıştığımız, Rahmanî ve nebevî terbiyeyi aldığımız, adap ve erkânı öğrendiğimiz, birlik ve beraberliği kuşandığımız, Cami ve mescitlerimiz, Allah’ın evidir. İslam’ın nişanesi, tevhidin merkezi, vahdetin gür sadasıdır. İlim, irfan ve hikmet menbaıdır. Resul-i Ekrem (s.a.s)’in ifadesiyle cami ve mescitler, Allah katında beldelerin en sevimli olan mekânlarıdır. Bizim medeniyetimizde hayatın merkezinde tüm temel yaşamsal ihtiyaçları bünyesinde toplayan cami vardır. Bu manada cami âdeta şehrin kalbi ve enerji merkezi gibidir. Nübüvvetin son ve evrensel temsilcisi Peygamber efendimiz de Mekke’de İslam’ın tebliğ merkezi, müminlerin sığınağı ve mescit olarak Erkam’ın evini belirlemiş, Medine’ye hicret ettiğinde ise ilk işlerden birisi olarak Mescid-i Nebi’yi inşa etmiştir. Burada tebliğ ve irşat vazifesini hakkıyla yerine getirmiş, vahyin önderliğinde insanları kurtuluşa davet etmiştir. Bizlere düşen de O’dan bize miras kalan Nebevi öğreti ile tebliğ ve irşat görevini tam manasıyla Kur’anın ve sünnetin rehberliğinde yerine getirmektir. Bu vesileyle söz konusu haftaların aziz milletimiz ve İslam âlemi için hayırlı olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Geçmişten günümüze camilerimizi inşa, imar ve ihya eden cemaatimizden, din görevlilerimizden ahirete irtihal edenlere rahmet, hayatta olanlara sağlık, huzur ve afiyet diliyorum” dedi.
Müftü Altunkaya, sabahın bu bereketli saatinde ‘’Onun çağrısı camiye ve huzura; çağrıya kulak ver. Haydi, namaza, haydi kurtuluşa’’ şiarıyla bu çağrıya kulak vererek camiye gelen tüm cemaate teşekkür etti.
Yoğun ilginin olduğu sabah namazı buluşmasına özellikle genç kardeşlerimizin yanı sıra , üniversite öğrencileri, hanım kardeşlerimiz ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Yapılan ikramların ardından program sona erdi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ