Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 5. Ulusal Türk Dili ve Edebiyatına Genç Yaklaşımlar Öğrenci Bilgi Şöleni’ Başladı

img_0685

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından düzenlenen ve iki gün sürecek olan, ‘5. Ulusal Türk Dili ve Edebiyatına Genç Yaklaşımlar Öğrenci Bilgi Şöleni’ bugün başladı.

Üniversite Kongre ve Kültür Merkezinde başlayan şölenin açılışına; Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlyas Gökhan ve Prof. Dr. H. Abdullah Şengül, Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tuncay Bülbül, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Neşe Yalçın, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve davetliler katıldı.

Şölen, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, üniversitemiz tanıtım filmi ve ‘Biz Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversiteliler Hoşgörü ve Barış İçin Çaldık’ adlı klip gösteriminin ardından açılış konuşmalarıyla başladı.

Şölenin açılışında konuşan Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tuncay Bülbül “Bu yıl şölenimizin 5’incisini düzenlemenin gurur ve mutluluğu hep birlikte yaşıyoruz. Bundan sonra da bu şölenimizin devamı gelecektir. Sempozyumumuzun Türk Dili ve Edebiyatı adına hayırlara vesile olmasını dilerken, aynı zamanda gelecekte çok işler çıkaracak Türkologların yetişmesine vesile olmasını diliyorum” dedi.

Açılışta konuşan Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Neşe Yalçın, “5’incisi gerçekleştirilen ve uluslararası hale gelmiş olan sempozyumumuzda sizleri burada görmekten büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. İlki 2011 yılında düzenlenen sempozyumumuz özellikle lisansüstü öğrencilerle birlikte geleneksel hale getirilmiştir. Yoğun bir katılımın olduğu ve geçmiş yıllarda kendi içimizden katılımla gerçekleştirdiğimiz şölenimizi, bu sene dışarıdan katılımla gerçekleştiriyoruz” diyerek, bilgi şöleninin başarılı ve verimli geçmesi temennisinde bulundu.

Üniversite Rektör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Gökhan konuşmasında “Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kutlamak gerekiyor. Çünkü Fen Edebiyat Fakültemizin önemli bölümlerinden biri olup,  lisans ve lisansüstü öğrencileriyle 500’ü bulan, başarılı bir bölümümüz. Bugün düzenlediğimiz bu sempozyum inşallah diğer öğrencilerimize de örnek olur. Bu sempozyum, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin özellikle genç akademisyen adaylarına ne kadar değer verdiğinin bir göstergesidir. Sempozyumun düzenlenmesinde başta Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, olmak üzere emeği bulunan ve sempozyuma katılan tüm öğrencilerimiz ile katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç ise konuşmasında, “5’incisini düzenlediğimiz bu bilgi şölenimize öncelikle katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bir şeyi okursunuz, dinlersiniz ve anlarsınız. Ama okuduğunuzu, dinlediğinizi ve anladığınızı yazıya dökmediğiniz, bir makale, bir bildiri hazırlamadığız müddetçe, o akılda çok fazla kalmaz. Bu sebeple daha meslek ve akademik hayatınızın bu aşamasında bu tür bilgi şölenleriyle bildiklerinizi bir şekilde kâğıda dökmeniz, hatta başkalarına aktarmış olmanız bana göre büyük ve unutulmayacak bir tecrübedir. Geleceğin edebiyatçıları, hatta Türkologları olan sizlerin ‘Bir bildiri nasıl hazırlanır, nasıl sunulur’ bunu öğrenmeleri açısından bu bilgi şöleni büyük önem arz etmektedir. İçerisinde benim de bulunduğum Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü olarak yola bu düşünceyle çıktık. Geleceğin edebiyatçı ve Türkolog adayları olan sizler, inşallah bundan sonra da ulusal hatta uluslararası bir çok bildiriye imza atacaksınız. Bu şölenimizin diğer bölümlerimize ve de diğer öğrenci arkadaşlarımıza yol gösterir hale gelmesi temennisiyle, sempozyuma bildirileriyle katılan ve bugün burada bulunan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan açılış konuşmalarının ve ‘Türk Dünyası Müzikleri’ dinletisinin ardından şölenin oturumlarına geçildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ