Hastamıyız?

Hastamıyız?
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80

Nereden gelip nerelere gitmekte olduğunuzu kestirmek zaman zaman pek mümkün olmayabiliyor. Belirsizliğin içinde biçare kalınır, neyin nereye gittiği ancak zamanla belirginleşir, Ahmet hoca, Cemaat, Kongresini yapamayan MHP, Ergenekon, Dolmabahçe Sarayı görüşmeleri, Kürtler, PKK, v.s…..

Hitler’in kitleleri arkasından sürükleyen ihtirası tuhaf bir haldir ama o dönemin Almanya’sına şimdi dönüp baktığımızda hiç de tuhaf değildir.

Türkiye, tuhaflıklar arayanlara bol malzeme sunuyor. Tuhaf zamanlardayız. Nereden baksak birkaç on yıl sonra ateşi düşecek bu dönemin. Ve neler olup bittiğini ancak o zaman daha iyi anlayacağız. Tabiiki bir bütün olarak; devlet, millet ve kurumlarımız kalırsa, yinede anlayacağız kalanlara bakarak.

İçeriye akan ve içeride üretilen refahın, paranın da etkisiyle oradan başlayarak gayet başarılı bir psikopolitik “PR” çalışması yürütüldü Türkiye’de. Adı Yeni Türkiye oldu.

2006 ya da 2007 yılı falandı. Ergenekon meseleleri henüz başlamamıştı. Ortalık süt liman sayılırdı ve AB’ye girdik gireceğiz masalı bayağı hipnotik bir etki yaratmıştı. Toplumca öylece gidiyorduk. Zaman gazetesinin ilanları dönüyordu, duraklarda….

Toplumsal zihnimize örtülü ya da açık müdahalede bulunan birçok tuhaflık yapıldı son on beş yılda; Allah’ın ayetleri ile dalga geçenlere, çalanlara, seçilmişin görevden alınmasına, hergün gelen şehitlere ses çıkarmadık, hatta savunduk.. Taparcasına…garibliği bunları; MÜSLÜMANLIK adına yaptık, (Fazla yapısalcı geldiyse toplum arzuladı, iktidar da sakınmadı diyebilirim, sizi rahatlatmak için). Acayip bir tutulma halinin içinden bugünlere geldik. Birbirlerinin önüne yatanlar, birbirlerini masalarında ağırlayanlar birbirlerine düştüler.

Bir bakarsınız tüm toplum bunama belirtileri gösterir. Bir bakarsınız dışkıya övgü düzülür. Bir bakarsınız burjuvazinin ahırında çeşit çeşit karnavallar döner. Maskeler takılır, değişilir. Ve bir de bakarsınız bunca öfke, bunca bastırma geri döner. Ve sağlam bir tokat indirilir tarihe.

Selamlar Yrd. Doç. Dr. Özden YAŞĞIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ