Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Kızılırmak Nehri üzerinde kurulu olan HES projelerinden kaynaklı zararlar ve olumsuzluklar telafi edilecek midir?

Kızılırmak Nehri üzerinde kurulu olan HES projelerinden kaynaklı zararlar ve olumsuzluklar telafi edilecek midir?

 

Nevşehir Milletvekili Faruk SARIASLAN   Avanos  Kızılırmak Nehri üzerinde yaşanan tehlikeli gidişata ilişkinTBMM’de Yazılı Soru Önergesi verdi

SARIASLAN ;

Aşağıdaki sorularımın T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat KURUM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98. ve T.B.M.M. iç tüzüğünün 96. Maddeleri gereğince talep ederim.

Nevşehir ilimizin Avanos ilçesinde Kızılırmak Nehri üzerinde kurulu olan Hidroelektrik santrallerinin su tutması bölgeyi olumsuz etkilemektedir. Kızılırmak havzasına yeterli suyun verilmemesi nedeni ile oluşan çevre kirliliği, canlı yaşamı açısından tehlikeli bir noktaya ulaşmıştır. Bizzat yerinde yaptığımız incelemeler ve yerel basınımızda yer alan haberler neticesinde, yosunla kaplanan Kızılırmak havzası üzerinde yaşamını sürdüren canlılar, yeterli suyun salınmaması nedeniyle büyük tehdit altındadır. İlçenin simgesi haline gelen ördek ve kazların yaşamını olumsuz etkilediği, balık ölümlerinin gerçekleştiği, bölge çiftçisinin ve ilçe turizminin zarar gördüğü aşikârdır.

Yenilenebilir ve ucuz enerji ihtiyacıyla yapılan Hidroelektrik Santrali Projelerinin, Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporlarının, denetimsizlik ve yanlış uygulamalar nedeni ile ekosistemi olumsuz etkilediği yadsınamaz bir gerçektir.

Bu bağlamda;

1- Avanos ilçemizde, Kızılırmak HES projelerinin çevreye ve canlı yaşamına verdiği zarardan Bakanlığınız haberdar mıdır?

2- Kızılırmak havzasına yeterli suyun verilmemesinin herhangi bir gerekçesi var mıdır?

3- HES projelerinin yarattığı çevresel tahribata karşı Bakanlığınızın acil bir eylem planı var mıdır?

4- Kızılırmak Nehri üzerinde kurulu olan HES projelerinden kaynaklı bölge halkının yaşadığı zararlar ve olumsuzluklar telafi edilecek midir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ