Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

KILIÇ, BOLLUĞUN VE BEREKETİN MÜJDECİSİ HIDRELLEZ KUTLU OLSUN.

KILIÇ, BOLLUĞUN VE BEREKETİN MÜJDECİSİ HIDRELLEZ KUTLU OLSUN.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve 28.Dönem MHP Milletvekili adayı Prof. Dr. Filiz Kılıç baharın müjdecilerinden Hıdırellezin 5 Mayıstan 6 Mayıs gecesine geçişte olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Bilindiği gibi Hıdırellez, Türk kültüründe köklü bir geçmişe sahip önemli bir bayram ve kutlama günüdür. Baharın gelişiyle birlikte kutlanan bu bayramın kökeni, İslamiyet öncesi döneme kadar uzanmaktadır. Adını Hz. Hızır ve Hz. İlyas’ın isimlerinin birleşmesinden alan Hıdırellez, insanların dileklerinin kabul olacağına inanılan ritüelleriyle bilinir. Bu kutlama günü, farklı hikayelere ve anlamlara sahip olsa da, baharın gelişi ve yeni bir dönemin başlangıcını kutlamak için insanlar tarafından önemli bir fırsat olarak görülür.

Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hâkimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır.

Hızır’ın abı hayatı içerek ölümsüzlüğe ulaşmış; özellikle de baharda insanlar arasında dolanarak bolluk ve sağlık dağıtan ve darda kalıp başı sıkışanlara yardım eden bir ermiş veya peygamber olduğuna inanılır. Hüviyeti tam olarak bilinmese de halk arasında ve İslam mitolojisinde bir Hızır geleneği vardır. Hızır’ın bir isim değil, bir lakap olduğu genel olarak kabul gören bir düşüncedir. Ancak çeşitli kaynaklarda adı ve soyu hakkında muhtelif fikirler öne sürülmüştür. Bazıları Hızır ile İlyas peygamberin aynı kişi olduklarını öne sürmüştür.”

Kılıç, Hıdrellezin başta Nevşehirli hemşerileri olmak üzere bütün milletimize bolluk ve refah getirmesini diledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ