Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

ESKİ AVANOS’UN DURUMU

ESKİ AVANOS’UN DURUMU

HÜR DÜŞÜNCE

ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                 ESKİ AVANOS’UN DURUMU

          1202’de Anadolu Selçuklu Devleti döneminde,Müslüman Türk kimliği ile kurulan Avanos  dediğimiz zaman; ilk akla gelen tarihi misyonu, kültürel değerleri, el sanatları merkezi olması sıfatıyla Eski Avanos akla gelir.

          Avanos eşelendikçe,katman katman tarih ve kültür fışkırır. Cumhuriyet,Osmanlı,Anadolu Selçuklu,Bizans-Roma,Asur-Hitit kültür ve medeniyetlerini görürsünüz.

          Eski Avanos Alaeddin –Aşağı Mahalle (Ense Pınar’ından)denYukarı Mahalle Aydınaltına kadar uzanan,Ziyaret dağının Güney’e bakan yamacında yerleşim yeri olmuştur.

          Tarihi dokusunu muhafaza eden toplumlar,geçmişini bilir,geleceğe güvenle adım atar.

          Eski Avanos ve ıslahı konusunda,tıpkı ‘Irmak Kıyı Düzenlemesi’ gibi  15-20 makalemizi öncedende sunmuştuk.

          Avanos’un dört ana projesinden biri olarak gördüğüm,Eski Avanos’un ıslahı muhakkak gerçekleştirilmelidir.

          Şu anda Eski Avanos’un fotoğraflarını çeken Avanos sevdalısı Mustafa Taşkın harabe durumunda ki yerlerle birlikte,gerçek görünüm ve durumu ortaya koymaktadır.

          Öncelikle Eski Avanos’taki Şuu’lu arsalar-yerler konusu muhakkak sonuçlandırılmalıdır.

          Eski Avanos’un ıslahı için Kaymakamlık ve Belediye öncülüğünde komisyonlar oluşturulmalıdır. Bu komisyonlar 1.İmar-İskan-İnşaat Komisyonu. (Anıtlar-Koruma Kurulu,Avanos belediyesi Fen İşleri,Mimar ve İnşaat Mühendisleri) 2.Finans Kurulu (Banka,Para,Kredi vb) 3. Hukuk Komisyonu.(Mevcut kanun,tüzük,yönetmeliklere göre) dır. Bu komisyonlar birbirleriyle koordineli çalışmalıdır.

         Şu anda yıkılmış,virane haline gelmiş yerlerin tespiti yapılarak; mal sahipleri- varisleri ile görüşülüp,mağdur olmaları önlenmeli bu yerler belirli bir plan ve projeyle değerlendirilmelidir.

          Eski Avanos’ta hala hazırda ayakta gibi görünen ama ya bakımsız yada yıkılma durumuna gelmiş,hatta kendi çevresini tehdit eden binalar vardır. Bu binalar ile ilgili; Avanos Kaymakamlığı-Avanos belediyesi ile Nevşehir Valiliğinin ilgili birimleri (Alan Yönetimi vb) koorfineli çalşmayla tespitler yapılmalıdır. Mesela Yukarı Mahalle Müftü Sok(101.Sok.) Müftü Konağı bakımlı olmalıdır. Bu bina tarihi misyonunu devam ettirmelidir. Yine aynı sokakta Edip Akbayram’ın eşininin yiğenine ait olduğu ifade edilen “İbaş’ların kKonağı” Hikmet ve İbaş’ların Konağı yıkılma durumuna gelmiştir. Hemen çevresindeki Batı!sında Yılmaz İlleez’in ikamet ettiği, Doğu’sunda  Güngör İlleez’in ikamet ettiği,hemen Kuzey’inde eskiden Ali Yeni’ye ait (ABD Vatandaşı biri tarafından satın alınmış…) ait olan binalar ve evler tehdit altındadır.

          Önceden Kaymakamlık ve Avanos Belediyesine durum ve tehlike hakkında hem şifaen hemde yazılı başvuruda bulunulmutur. O dönemde Belediye Başkanımız İsmet İnce gerekli tavrı koyup,fedakarca görevini yapmaya çalışmıştır. Mevcut tehlike arz eden binanın sahiplerinede haber verip,tedbir almaları konusunda uyarmıştır. Bu ilgilerinden dolayı,o dönemdeki Belediye Başkanımız İsmet İnce’ye teşekkür ederiz.

          Yıkılma ve tehlikeli durumda olan (İbaş’ların Eski Konağı) bina için acil tedbir alınması şarttır. Yıkılmasını ve çevreye zarar vermesini önlemek için inceleme yapılıp,tedbir alınıp uygulanması şarttır.

          Şifaen durumun Avanos Belediye Başkanı Celal Alper İbaş’a iletilmesine binaen; Belediye Başkanımız Celal Alper İbaş’ın “şu anda ben bir şey yapamam” ifadesine rağmen; duyarlı olup,ileride vicdanı rahatsız olmaması için gayret göstereceğine inanıyor ve bekliyoruz.

          Avanos’ta ki bu durumda olan yerler,ihmal edilmemelidir. Vatandaşa hizmet ibadettir.

          Avanos, her şeyin en güzeline layıktır.

          Avanos’a hizmet,bölgeye hizmettir.

Not; Covid 19 Corona  ve mutasyonları etkilerini devam ettirmektedir. Temizlik,kişisel mesafe,maske takmaya özen gösterelim. Önce sağlık!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ