Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Cumhuriyet Öğretmeni Mükkerem ablanın ardından.

Cumhuriyet Öğretmeni Mükkerem ablanın ardından.

Mustafa Şibik

Merhume Mükerrem İnan(Çöl) ablanın vefatı beni daha bir başka üzdü.Hem üzdü,hemde çok düşündürdü.

Avanos’umuzda,Atatürk Türkiyesi’nin genç filizlerine,laik Cumhuriyeti,aşılayarak,sevdirme,görevini yüklenen,kız öğrencilerin,öncülerindendi.Okutmadığı çocuk yok gibiydi.

Bizim evimiz yeni hizmete açılan bu çağdaş öğretim yuvasına çok yakındı.Zaman zaman bahçesinde top oynardık.Tenefüslerde,siyah önlüklü,beyaz yakalı,ablaların kol kola girip,dolaştıklarını,ibretle seyrederdik.

Bazılarının ellerinde okul kitapları olurdu.Herhalde imtihanlara çalışırlardı.

19 Mayıs Atatürk’ümüzü anma,gençlik ve spor bayramına,çalışırken onları izler,bu zor jimnastik hareketlerini nasıl yaptıklarını anlamakta zorluk çekerdik.

Büyük Atatürk’ümüzün çağdaş Inkılap ve reformlarına, inanan, aileler,erkek çocuklarının yanında kız çocuklarınıda okutmak suretiyle destek verirlerdi.

Benim çocuk gözüyle gözlemlediğim,öncü ablalardan;Belma Tok,Emine Çöl,Meryem Bayol,Emine Deniz,Şükran Topcu,Zeynep Örs,Şükran Gençer,Tülay Tosun,Zeynep Tok,Hatice Tok,Tülin Şahin,Mükerrem İnan(Çöl) ve diğer kız öğrenciler için, 1942 yılında Hacıbektaş ve Mucur’u ziyarete gelen merhum İsmet Paşa(İnönü) Avanos’umuzuda ziyaret eder.

Kurtuluş ve Lozan kahramanı Paşanın geleceğini duyan Anadolu kadınları,ayran yayıkları ile yolunun gözünü beklerler.

Soğuk yayık ayranını afiyetle içtikten sonra ,Kızılırmak kenarında,söğütlerin gölgesinde,yolunu kesen Avanoslu analarımıza”Benden bir arzunuz,isteğiniz varmı?”der.

Bunun üzerine çocuklarını,mucura,Yozgat’a,Niğde’ye,Nevşehir’e, okula göndermek zorunda kalan analar;

-Paşam bizim sizden tek bir dileğimiz vardır.Çocuklarımız için bir ORTAOKUL istiyoruz,derler.

İsmet Paşa şakınlığını,gizliyemez.”Her gittiğimiz yerde,aş ve iş isteği ile karşılaşıyoruz.Sizlerin bu isteğini seve seve kabul ediyorum.”deyip yaverine yapım emrini verir.

1946 senesinde ,yöreden çıkartılan, sarı,sert taşlarından inşasına başlanır.Her eli kazma,kürek tutan,elini taşın altına sokar.1946senesinde inşası biten,Tarihi Avanos Ortaokulu 1994 yılına kadar eğitime hizmet verir.Avanos’un köylerinden nahiyelerinden,Kozaklı da dahil,akın akın öğrenime susamış çocuklar gelir.

Ülkemiz aydınlamanmasında emeği geçen,bütün öğretmenlerimize minnettarız.

Bu Dünyadan göçenlere,Allahtan rahmetler dileriz.

Mustafa Şibik

Not:ekteki Kayseri Katmeri Mükerrem abla gib bütün aydın Türk kadınlarına hediye ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ