Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

CAMİ-OKUL-KIŞLA

CAMİ-OKUL-KIŞLA

HÜR DÜŞÜNCE                                                                            ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                  CAMİ-OKUL-KIŞLA

          İslam da cami,cemaatin toplandığı yerdir. Cami,kimine göre Allah’ın evi olarak vasıflandırılırken; camiler Kur’an’ı Kerim ve Sünnet’in vaazlar vasıtasıyla anlatılan bilgilerin sunulduğu mekandır.Camiler,mumünlerin dil ve kalp olarak gerek tek gerekse toplu halde Allah ile konuşulduğu yerdir. Camiler namazların kılındığı,duaların yapıldığı,ibadetlerin yapıldığı,Mülümanların toplandığı mekandır.

          Camiler Müslümanların varlığının tescili,İslam’ın sembol mekanıdır. Camiler dini vecibelerin yaşandığı mekandır. Cami adabı,ibadeti,kullanışı,temizliği önemlidir.

          Okullar,sistemli bir şekilde öğretim ve eğitimin yapıldığı mekanlardır. Okullar,Milli Eğitim Bakanlığına bağlı,o toplumun seviyesini ifade eden kurumlardır.

          Hz. Muhammed Efendimiz Kuba Mescidi’nin yanına okuma yazma bilmeyenlere okul açmıştır. Esirlerden okuma yazma bilenlere,okuma yazma öğretmeleri karşılığı serbest bırakmıştır. Biz Türklerde Göktürkçe,Uygurca dille okuma yazma söz konusu idi. İslamiyet’in kabulü ile zenginleşen Türk kültürü” Nizamiye Medreseleri” Anadolu’da Tokat Niksar’da açılan ilk medrese ile birlikte eğitim ve öğretim faaliyetleri yürümüştür. Okullar aynı zamanda bilim yuvasıdır.

          Okulların donanımı,fiziki yapısı,öğretmenlerin durumu,öğrenciler,müfredat programı,,veli-aile durumu, o toplumun öğretim ve eğitim seviyesini belirler. İnsanlar ömürleri boyunca eğitim süreci içindedirler.

           Okullarda öğretim ve eğitimin amaçları; -Milli,insani,ahlaki değerlere sahip, -Vatan,millet,bayrak sevgisiyle doğdolu, -Hür ve bilimsel düşünen, -Bedenen ve zihnen gelişmiş, -Duygu olgunluğuna ve dengeli kişilğe sahip, -İlgi,istidat,kabiliyetine göre isabetli tercih yapabilen bireylerin yetişmesini sağlamaktır.

          Okullar bilim yuvalarıdır. O toplumun ve devletin geleceğini belirleyen kaynaktır.

          Tür asker doğar,asker büyür,asker yaşar. TSK Türk küdret ve kabiliyetinin çelikleşmiş bir ifadesidir.

          Dünyada ilk düzenli Kara Ordusu teşkilatını kuran (Mete Han) Türklerdir. Biz Türkler için askerlik doğuştan,aileden başlar. Askerlik Türk Milleti için önemli bir meziyet ve vatandaşlık görevidir ve kutsaldır.

          Türkler için askerlik,hayatın önemli bir bölümüdür. Özel durumlar dışında her Türk genci askerliğini yapar. Askerlik vatan,millet,bayrak sevgisinin yoğrulduğu “Kınalı Kuzu,Mehmetçik vb” dünya  milletleri içinde müstesna bir yere sahiptir.

          Camiler,Müslümanların buluştuğu sevginin,kardeşliğin,iyiliğin,güzelliğin,doğruluğun,edebin yaşandığı siyaset kurumlardır. Bölünmenin değil birleşmenin yeridir. Allah’ın insanlara buyurduğu rahmani yolun ,iyiliğin-doğruluğun,güzelliğn yaşandığı mekanlardır.

          Camiler siyaset malzemesi ve siyasetin gösteri alanı değildir. Ku’an’ın,sünnetin Müslümanlara aktarıldığı,zihinlerin aydınlatıldığı ibadet yerleridir.

          Camilerde siyaset olursa,ibadet kalmaz!

          Okullar milletlerin ilimde,irfanda ileri gitme,kültür ve medeniyet yarışında önder olma yerleridir. Okullara siyaset girerse,öğretim ve eğitim bozulur. Okullarda ilim ve irfan değil,beyinleri ipotekte olan cehalet yuvaları haline gelir.

          Askerlik çağı biz Türk Milleti için her zaman iç ve dış güvenlik teminatı olmuştur. Askerlikte siyasi rant ve amaçları için kullanılan bir araç haline getirirsen,düşmanın silahlı savaşına gerek kalmaz! Askerlik ruhu öldürülüp,paraya kul olunduğu zaman beyin ipotekte olacağı için başkasının askeri olursun!

          Türkiye; jeoplitik ve stratejik bakımdan dünyanın en önemli yeridir. Buranın Türk Milletinin elinde olması,Türk-İslam kültürü ve varlığını ifade etmektedir.

          Camilerimize,okullarımıza,kışlalarımıza siyaseti sokmamalıyız. Yoksa Türkiye ve Türk Milleti düşmanlarına fırsat vermiş oluruz.

          Ülkemzizi adaletle yönetelim. Mahkemelere de siyaset girerse adalet kalmaz. Adalet kalmayınca devlet çöker.

          Devletin çökmesini kimler ister? TC Devletini yıkmak isteyip,Türkiye’ye sahip olmak isteyenlerdir. Bir de TC Devletini yıkıp,yerine kendi amaçları doğrultusunda devlet kurmak isteyenlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ