Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

AVANOS’TAN KISA KISA…

AVANOS’TAN KISA KISA…

HÜR DÜŞÜNCE                                                                               ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                    AVANOS’TAN KISA KISA…

          Kızılırmak içi temizlik;

          İlçemiz Avanos’un en önemli nimetlerinden biri de Kızılırmak’tır. Irmağın temizliği, çevrenin temizliği içinde önemlidir. Avanos Kaymakamlığı ve Avanos Belediyesi,Gülşehir Kaymakamlığı ve Gülşehir Belediyesi işbirliği ile Nevşehir Valiliği ve Kayseri Valiliği işbirliği,DSİ Bölge Müdürlüğü,NHÜ ve Erciyes Üniversiteleri işbirliği ve raporları ile ırmak içi ot ve yosunlar bayramhacılı Barajıdan başlayarak,temizlenmelidir. Hem ırmakta yaşayan canlılar ve hemde çevre sağlığı bakımından önemlidir.

          Köybağ’ın suyu;

          Köybağ’ının suyunun kar,yağmurun az yağması,yer hareketleri sebebiyle azaldığı ifade edilmektedir. Yine DSİ Bölge Müdürlüğü ve Belediyemiz işbirliği ile ırmaktan Köybağ’ına havuz yapılarak,su depolanabilir.

          Eski Lise Binası;

          Eski Lise Binası atıl haldedir.Buranın değerlendirilmesi konusunda bir çok öneride bulunmuştuk. Burası ek bina ile birlikte “Halı Kurs Üretim pazarlama Merkezi” olabilir.  Adliyeye tahsis edildiği söylenmekte ama hiç hareket yok.

          Hükümet Binasının Yıkılması;

          Üç yıl önce depreme dayanıksız raporu verilen Hükümet Binası konusunda ‘bir ay içinde tahliye ve yıkılması’ İçişleri Bakanlığının yazısı ,Avanos’ta şaşkınlık oluşturmuş ve tepkide ortaya çıkmıştır. Sorgulamalar yapılırken sorularda ortaya çıkmıştır.

          -Madem üç yıl önce rapor verilmişte niçin üç yıldır beklenmiştir?

          -Hükümet binası için yer belirleme ve etüt çelışması yapılmadan,bu aciliyet niye?

          -Gerekçe deprem bölgesi ise; Avanos ve çevresi 3. Ve 4. Deprem bölgesinde!

          -Şayet aynı yere yapılacaksa kıyıya 200 metre tahditi ne olacak?

          -Tahliye sonucu adliye,maliye,nüfus  birimler nereye taşınacak,vatandaş nasıl bilgilendirilecek?

          -Tarihi Misyonu olan Halk Eğitim,İlleez Konağı,Kızılay(Eski Sinema), Belediye,Eski Lise ve Kız meslek Lisesi dışında ki binalara rapor tutulacak ve yıkılacak mı?

          -Alelacele yapılması istenen yıkım ve yapım işi yeni idari birim oluşturma çabaları mı?

          -Avanos küçültülüp,merkez ilçe haline mi getirilmek isteniyor? Gibi sorular halk tarafından dillendiriliyor.

          Yeni Hükümet Binası öncelikli olup, yapılması gerekiyorsa,halk bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Oldu bittiye gelen işlerde muhakkak artniyet aranır. Şayet bir artniyet var ise Bu Avanos’a karşı  en büyük kötülüktür.

           Güzel Avanos,güzel halkı her şeyin en güzeline layıktır.

          Avanos’un güçlenmesi,bölgenin güçlenmesidir. Avanos’un maddi ve manevi değerleri,bölgeye katkıdır ve önemlidir.

          Avanoslu olmak,Avanos’ta yaşamak bir şanstır. Avanos maddi ve manevi değerleriyle bölgenin ve ülkenin aydınlık yüzüdür.

          1202 de kurulmuş,Kapadokya Turistik Yöresinin el sanatları merkezi,en şirin ve en güzel mekanı Avanos;itinaya,bakıma,hizmete layık yerleşim yeridir.

          Tarihi ve kültürel varlıkları ile birlikte doğal güzellikleri,Kızılırmak’ı ile dinlenme ve aynı zamanda eğlence merkezidir.

          -Kavakların kesimi…;

          Avanos’un ve yörenin yerleşim yerlerinde ki Kavak ağaçları,Kara söğüt olarak bilinen ağaçların allerji ve astım konusunda olumsuz etkileri ve şikayetlerden dolayı,sağlık açısından kesimi yapılmıştır. Aksaklıklar olsa da halk sağlığı açısından önemli bir çalışmadır. Belediyemize teşekkür ederiz.

           -Kanatlı Hayvanlar…;

          Kanatlı hayvanların yerleşim alanlarında beslenmesinin yasaklanması çevre ve insan sağlığı için önemlidir. Sorumluluk duygusu içinde,itina ile çevresine zarar vermeden kanatlı hayvan besleyenlerde ne yazıkk ki alınan kararların genel olmasından dolayı etkilenmişlerdir. Sorumsuzluk içinde hareket edenler; sorumlu ve bilinçli aileleri de etkilemişlerdir.

          -Kaldırımlarda Banklar

          Ana yollarda oturma ve dinlenme amaçlı bankların konması,isabetli ve doğru bir karardır. Teşekkür ederiz.İlçemiz turizme hitap ettiği için ana yollar (caddeler) üzerinde tuvaletlerin yapılması da isabetli olacaktır.

          -Taş döşeme

          Avanos içinde taş döşeme devam etmektedir. Eksik kalan yerlerin tamamlanması ile her şey daha güzel olacaktır.

          -Mezarlık….

          Mezarlığın bakımı önemli olmakla birlikte,cenaze olduğu zaman merkezden bir otobüsn,mezarlığa gidilmesi için tahsis edilemsi gerekir.

          Taziye evi,yıkama yeri mevcudiyeti iyi. Ancak orada vakit namazlarını kılmaları için cemaate bir mescit gerekir.

          -Pekmez Toprağı

          Geleneksel bağ bozumu kendi sakinliği içinde devam etmektedir. Sirke,pekmez,pelver,köftür gibi ürünlerin yapıldığı bir zaman diliminde; Avanos Belediyesinin pekmez toprağı dağıtması memnuniyet vericidir. Halkımız adına teşekkür ederiz. Bu arada şunuda belirtmek gerekir ki Bağcılık ve üzüm konusunda  merkezde etkin bir faaliyet olmazken Göynük yerleşi yerinde  Üzüm festivalinin düzenlenmesi önemlidir. Göynüklü kardeşlerimizi bu konuda tebrik ederiz.

Not; Pandemin(Covid 19 Corona Virüsünün) etkisi devam etmektedir. Temizlik,kişisel mesafe ve maske takmaya dikkat ediyoruz. Önce sağlık!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ