Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

AVANOS’TA IRMAK

AVANOS’TA IRMAK

HÜR DÜŞÜNCE

ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                                    AVANOS’TA IRMAK

          Allah insanları yaratmış,her türlü nimeti sunmuştur.

          Biz insanlar günümüz dünyasında; kendi yaşayışımızı gözden geçirip,doğrularımızı ve yanlışlarımızı belirleyip,düzeltmeyi gerçekleştirirken; bahane ve eleştiri  mantığı içinde başkalarını suçlayarak vakit geçirmekteyiz.

          Elektrik ve su kesildi mi kıymetini anlıyoruz. Ağaçları kesiyoruz,yerine ağaç dikmiyoruz.

         Allah’ın vermiş olduğu akıl ve düşünceyle yaşadığımız dünyada,kendimize toz kondurtmuyoruz. Biz yerine ben duygusu ile öne çıkıyoruz. Egoizm ( Bencillik) ilk sırayı alırken,empati (başkalarının yerine kendini koymak) yapmak söz konsu olmuyor.

         İnsanoğlu,dünyada ki gelişmelerin getirdiği değişimden etkilenmekte ancak kendi kültür temelinde hazır olmadığı için olumlu etkilenmemektedir.

          İlçemiz Avanos Kapadokya Turistik Yöresinin el sanatları merkezi,eğitim düzeyi yüksek sahip olduğu doğal ve kültür değerleriyle Evren Kenti Avanos olma  konumundadır. Zenginliklerinden biride ortadan geçen Kızılırmak’tır.

          Bilim ve teknolojinin gelişmesi,insanların bunlardan faydalanma zorunluluğu olumlu ve olumsuz etkileride beraberinde getirmiştir.

         Önceleri Kızılırmak yağmur ve karın erimesi sonucu taşar,kendi yatağını kendi temizlerdi. Doğal hayat kendi doğal dengesi içinde devam ederdi.

          Dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde medeniyet mücadelesinde sulama ve elektrik üretme amaçlı gelişmeler olurken; tedbirleri de düşünmek ve uygulamak zorunluluğu ortaya çıkmıştır.Avanos ve çevresinde yapılan gölet ve barajlar,iklim ve diğer değişiklikleride beraberinde getirmiştir.

          Barajlar yapılırken,baraj gövdesini saran ve direncine katkıda bulunduğu ifade edilen otlar-yosunlar,zaman içinde barajdan taşıdığı tohumlar;otların ve yosunların ırmağın içinde çoğalmasına sebep olmuştur. Bu durum hem ırmak ve hemde  çevre yaşayışı bakımından önem arz etmektedir. ‘Her nimetin bir külfeti var’ sözüne binaen tedbirini alıp,gereğini yapmalıyız.

          İleriye dönük olumlu etkilerini daha fazla olabileceği düşüncesiyle DSİ Bölge Müdürülüğü,Kayseri ve Nevşehir Valilikleri, Kayseri Erciyes ve Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi işbirliği,inceleme ve çalışma sonucu,ırmak içi temizlik yapılmalıdır.

          Yine bu konuda; Avanos ve Gülşehir Kayakamlığı,Avanos ve Gülşehir Belediyesinin ortak çalışmaları ile DSİ,Valilikler,Üniversiteler harekete geçirilebilir.

          Günümüz  bilim ve teknolojik şartlar içinde Bayramhacılı Barajı hemen dibinden Gülşehir’e kadar temizlik işleri,ilgili kurumlar tarafından yapılmalıdır.

          Biz bu eleştiri ve önerimizi getirirken insan olarak öz eleştirimiz yapıp yanlışlarımızı ve  yaşama şeklimizi gözden geçirmeliyiz. Öncelikle insan sahip olduğu değerlerden faydalanmalı ama geleceğide ( yarınlarımızıda) düşünerek kıymetini bilmeliyiz.

          Irmağın debisi düşüp,su seviyesi azaldığında,ırmağın içinin gerçek ama düşündürücü durumu ortaya çıkmaktadır.

          Avanos-Gülşehir  Kaymakamlıkları,Avanos –Gülşehir Belediyelerinin önderliğinde ilgili kurumların gayretleriyle; sağlıklı hayat,sağlıklı çevre bütün canlıların hakkıdır.

          Başta Avanos ve Gülşehir sakinleri olmak üzere bütün yöre; ırmak içi temizlik konusunu-çalışmalarını ilgililerden beklemektedir.

Not; Covid 19 etkisi devam etmektedir. Temizlik,kişisel mesafe,maske takma konusunda duyarlılığımıza devam edelim.Önce sağlık!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ