Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

ALTERNATİF TIP’TAN ALTERNATİF DOKTOR’A

ALTERNATİF TIP’TAN ALTERNATİF DOKTOR’A

Mehmet Ali Talayhan

İnsanın en temel ihtiyacı sağlık olduğu muhakkaktır. Sağlıklı olmayan hiçbir insan başta kendisine ve çevresine devamlı olarak sıkıntı verir. Sağlıklı olabilmek için başta beslenme olmak üzere başka şartlarında olması gerekir. Sağlık hakkı için varılabilecek ilk merci ise sağlık merkezleri ve buralarda bulunan sağlık görevlileridir.
Sağlık çalışanları ve özellikle doktorlar üzerinden yürütülen polemiklerin bir faydası yoktur. Bir doktorun kolay yetişmediğini doktor aileleri daha iyi bilir. Devletin okullarında okuyarak doktor olması altı senenin sonunda gerçekleşir. Okurken devletten burs alır. Hayata atılırken bu bursu geri öder. Yüksek öğrenim gören diğer öğrenciler gibi. Ailesinin katkısı olmadan okuması imkânsızdır. Mecburi hizmet yükümlüsü olarak pratisyen doktor olarak görev yapar. Devletin görevi halkının sağlığını korumak amacıyla yeterli sağlıkçı yetiştirmektir. Devlet bu amaçla mecburi hizmet şartı getirmiştir. Bu şarta itiraz edilmemelidir. Ancak, devlet sizi okuttu bu mecburi hizmeti yapacaksınız demek doğru değildir. Çünkü devlet okutmadı. Doğrusu aileleri okuttu. Pratisyen doktor olarak hizmet ederken bir yandan da Tıpta Uzmanlık Sınavına hazırlanır. Tıp Fakültesine girerken herkesten daha fazla çalışmıştır. Sınava giren öğrenciler arasında ilk %5 lik dilime girmiştir. Bunun için gecesini gündüze katmıştır. Çocukluğunun ve gençliğinin en verimli zamanlarında kitapların başında geçirmiştir. Tıpta Uzmanlık Sınavı daha zor bir sınavdır. Sınavı kazanmak yetmiyor. Uzman olmak için işe başladığı yerde gün aşırı tuttuğu nöbetler beş sene kadar sürüyor. Sürekli okumak ve araştırmak zorunda kaldığı için kendisine ve ailesine ayıracak zamanı neredeyse yoktur. Çocukları varsa bu daha zor bir sürecin içinde olduğunun işaretidir.
Hastalarından ve hasta yakınlarından gördüğü kabalıklar yaşadıklarının üstüne tuz biber olur. Amirlerinden destek görmeyen doktorun hastasına ne kadar faydası olur tartışmak gerekir. Devlet ricalinin ikide bir tahkir edici davranışlar sergilemesi doktorun çilesini ve sıkıntısını daha da arttırmaktadır. Son zamanlarda artarak devam eden alternatif tıp çalışmalarının yüksek yerlerden ilgi görmesi ilmi çalışmaların değersizleştirilmesi çalışmasından başka bir şey değildir.
Bir doktorun tam bir doktor olarak faydalı olması onlarca yıl almaktadır. Çiçeklerden alternatif ilaç üretmek insanların sağlık sisteminden beklediği ümitleri boşa çıkarır. Otacı olarak bilinen eski geleneklere döneceksek sağlık sektörünü tamamen kapatalım olsun bitsin. Böylece devlet giderlerimizde azalır. Alternatif doktor da bu çiçek ve otları karıştıranlardan yaparak çözüm buluruz!
Kim ne derse desin Türk tabipleri artık dünya çapında ve hatta önünde yer alan çalışmaları ile gurur vesilemiz olmuşlardır. Bunların kim olduklarını ilgili olan herkes bilir. Elimizde bunca iyi malzeme varken doktorlarımızı ve sağlık çalışanlarımızı rencide edici davranış ve ifadelerden uzak durmalı onların sıkıntılarına çare üretmek için çaba harcamalıyız.
Bütün doktorlarımızın her şeye rağmen vatan ve millet sevgilerinden asla şüphemiz yoktur. Bazı doktorlarımızın kendilerine göre haklı sebeplerle başka yerlerde mesleklerini icra etmeleri onları suçlamamızı gerektirmez. Tersine niçin gitmişlerdir sorusunu sorarak cevabını ve çözümünü üretmek vazifemiz olmalıdır. Unutulmasın ki Aziz Sancar bir Türk’tür. Ancak ABD adına Nobel kazanmıştır.
Bütün doktorlarımızın Tıp Bayramını kutlarım. 14.03.2022

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ