Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Yeşil Adımlar, Geleceğimizi İnşaa Ediyor

Yeşil Adımlar, Geleceğimizi İnşaa Ediyor

 

Avanos Anadolu Lisesi, İngilizce Öğretmeni Emine Şahinkaya’nın katılım yapmış olduğu ‘’ GREEN STEPS, BUILDING OUR FUTURE ( Yeşil Adımlar, Geleceğimizi İnşaa Ediyor) ’’ adlı proje kapsamında Mart ayında çalışmalar başlamıştır. Bu projede 9. ve 11. Sınıf öğrencilerinden 16- 19 yaş aralığında toplamda dokuz öğrenci görev almıştır.

Bu proje ile, öğrencilerimizde çevrenin korunması konusunda bir farkındalık yaratmak, geri dönüşüm bilinci oluşturarak evsel atıkların değerlendirilmesini sağlamak, su kaynaklarımızı korumak, çevreye verilen zararın önüne geçmek, denizdeki, topraktaki ve havadaki canlıların daha uzun yaşamasını sağlamak ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak, çevreye zarar veren kirleticileri tanıtmak, mümkünse bu kirliliği hiç oluşturmama fikrini aşılamak, mümkün olmadığı durumlarda ise çöpü kaynağında azaltmak, geri dönüştürmek, geri kullanmak gibi alternatiflere dikkat çekmek amaçlanmıştır.

Portekiz , İspanya, İtalya, Fransa ve Türkiye olmak üzere, projemizde toplam 20 öğretmen ve 223 öğrenci bulunmaktadır. Bu katıldığımız Avrupa eTwinning projesinde, öğrencilerimiz çeşitli çalışmalar yürütmektedirler. Proje faaliyetlerini yürütürken, internet güvenliği ve verilerin gizliliği konularına en üst düzeyde dikkat edilmektedir. Bu çalışmalar sayesinde, öğrencilerimiz hem Türkiye’nin farklı şehirlerinden hem de diğer ülkelerden öğrencilerle iletişim kurarak, İngilizce pratik imkanı bulmuşlardır. Aynı zamanda Web 2.0 araçlarını kullanarak ders materyali hazırlamayı öğrenmişlerdir. Nisan ayında projenin ilk öğrenci buluşmasında öğrencilere proje hakkında bilgiler verilip hedefler anlatıldıktan sonra öğrencilerimiz Web 2.0 araçları ile proje logosu ve afişi hazırlamışlardır. Yapılan anketle proje logo ve afişi seçilmiştir.Ayrıca proje tanıtım videosu hazırlanmıştır. Mayıs ayı içersinde de karışık okul gruplarından oluşan takımlarla ‘’ Foto-muhabirliği ’’ çalışması yapılmıştır. Bu etkinlikte, çevre sorunlarını ele alan fotoğraflar çekerek ya da telif hakkına dikkat ederek çeşitli sitelerden ilgili fotoğrafları indirerek bir kare fotoğrafla binlerce sözcük ifade etmeye çalışmışlardır. Ayrıca yine karışık okul takımları ile Eco-Chef aktivitesi yapılmıştır. Bu çalışma ile de organik tarım, mevsiminde yerel ürün tüketimi , mutfak atıkları ve geri dönüşüm üzerinde durulmuştur

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ