Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Ucuz Elektrik ve Güvenlik için Kamulaştırma

Ucuz Elektrik ve Güvenlik için Kamulaştırma

Vatan Partisi Nevşehir İl Başkanı  Prof. Dr. Meliha ATALAY   : Elektrik yani enerjinin, bir güvenlik konusu olduğu bilinmelidir. Halkımızın huzuru ve refahı  önceliğimiz olmalıdır.  

Vatan Partisi Nevşehir İl Başkanı  Prof. Dr. Meliha ATALAY  Yaptığı Açıklamada  :

Bilgileriniz olduğu gibi, yılbaşından bu yana elektrik başta olmak üzere enerji fiyatlarına gelen yüksek zamlar halkımızın, işçimizin, esnafımızın, çiftçimizin, sanayicimizin bütün üreticilerimizin belini bükmüş, zor duruma düşürmüş ve üretme hevesini kırmıştır. Ağırlaşan enerji krizinin faturası halkın omuzlarına yüklenemez. 

        Enerji canlının, insan yaşamının olmazsa–olmaz  yaşam kaynağıdır. 

       Enerjide yaşanan sorunlar, Devlete ait elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi ile başladı. Şimdi sonuçlarını yaşıyoruz. Burada soru ve sorun; enerjide Özel çıkarlar mı, Kamu yararı mı  gözetileceği konusudur.2004 yılında başlayan özelleştirmelerle halen kamu yararı değil, aşırı kar sağlayan özel sektörün  çıkarları desteklenmektedir. Özel şirketler elektiriği çok pahalı satmaktadır Enerji dağıtımı bir kamu hizmetidir. Enerjide halkın yararına, halkçı uygulama ve çözümler ülkemizin güvenliği için şarttır. Enerji, kar amacıyla değil, toprağın ekilmesi, sanayicimizin üretmesi, esnafımızın rahatlaması, halkımızın ihtiyaçlarının karşılanması ve toplumda huzurun sağlanması için ucuza verilmelidir. Artan /yükselen elektrik faturalarının Türkiye’nin üretimine darbe vurduğu açıktır. Bu nedenlerle enerji dağıtım hizmeti kamulaştırılmalı, elektrik ucuzlatılmalıdır. 

        Enerji kaynaklarımız arttırmak için, kamu eliyle yenilenebilir ve ucuz enerji üreten kaynaklara da yönelmeliyiz. Nükleer enerji, üretiminin geliştirilmesi Türkiye’nin geleceği açısından şarttır. Vatan Partisinin merkezde olacağı. ”Üreticilerin Milli Hükümeti” özel elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerini kamulaştıracaktır. Sayın Erdoğan yönetimindeki hükümetimize sesleniyoruz, güven ve üretim için kamulaştırılma bir an önce yapılsın, halka ucuz elektrik verilsin. 

  İran, Rusya, Azerbaycan, Irak, Suriye, Cezayir ve Katar gibi enerji güvenliğimizi sağladığımız ülkelerle işbirliği yaparak  ucuz doğalgaz, elektrik ,ucuz petrol temin edebiliriz. Bu ülkelerle uluslararası ilişkilerimizin, ortak değerlere saygılı, karşılıklı güven veren bir ilişki  düzeyinde olması şarttır. Vatan Partimiz bu amaçla ilgili devletlerle görüşmektedir. Olumlu sonuçlar almak için koşullar uygundur. Hükümetimiz ABD’nin bölgemize yönelik tehditlerine karşı, komşu dost ülkelere güven vermesi bu anlamda önemlidir. 

        Enerjinin çok pahalı ve yetersiz tedariki nedeniyle haklı bir zeminde halk hareketleri olmaktadır.(Mardin, Urfa, Hakkari, Van, Isparta  vd.) Burada  dikkatinizi çekmek istediğimiz hassas bir durum var. Türkiye’de yıkıcı  politika yürüten kesimler, enerji ile ilgili yaşadığımız sorunları ABD’nin planlarına göre  kışkırtıcı iç kaos yaratmak için kullanabilirler. Vatan Partimiz halkımızla birlikte  enerji pahalılığı konusunun, yıkıcı bir iç siyaset istismarına izin ve fırsat vermeyecektir. Onun için : 

-Elektrik dağıtım hizmeti, özelleştirme hizmetinden kamulaştırmaya değiştirilmelidir, 

-Elektrik ucuzlatılmalı ve tedariki kesintiye uğramamalıdır, 

-Yapılan zamlar geri çekilmelidir, 

-Elektrik yani enerjinin, bir güvenlik konusu olduğu bilinmelidir. Halkımızın huzuru ve refahı  önceliğimiz olmalıdır.  

                                                                  Halkımıza saygı ile iletiriz 

                                                                                    

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ