Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

TÜRKLÜĞE OYUN…!

TÜRKLÜĞE OYUN…!

HÜR DÜŞÜNCE                                                                             ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                         TÜRKLÜĞE OYUN…!

          Türk Milleti tarihe en çok devlet kuran millet olarak geçmiştir.

          Türk çocuğu tarihini anladıkça,ceddini tanıdıkça, ceddinin ne kadar zor şartlar içinde devlet kurup,yaşattıklarını görür.

          Türk Milletinin  Orta Asya’da Çin, daha sonra Araplar,Anadolu’da ise Bizans-Roma (Avrupa) başına bela olmuştur.

          Anadolu’da Türk Milletinin varlığı her zaman,Türk Milletine-Türklüğe düşma olanların engeli olmuştur.

          Anadolu’daki yaşamamızı-varlığımızı  Türklüğümüzü yaşatmamıza borçluyuz

          Dünyaya baktığımız zaman,; uluslara arası baronlar bir çok millete ve devlete boyun eğdirselerde,Türk Milletine boyun eğdirip,Türklüğü yok edememişlerdir.

          Türk Milleti ve devletlerine sert-yumuşak projelerle yapılan çalışmalar  ve de yapılması istenen çalışmalar özellikle başta Avrupa(İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin önderliğinde) Yahudi,Rusların katılmasıyla plan ve programlar şeklinde uygulanmıştır.

          Benan Yanar’ın; gerçek düşmanlarımızın kimler olduğunu,kardeşi kardeşi nasıl kırdırıldığını,ne zor durumda olduğumuzu ifade eden İngiliz arşivlerinden Türkiye…

* Sayfa No: 966 – Belge No: 633,219 / 26 Aralık 1919 (Türk meselesinde üçüncü toplantı)

“…Kürt kabileleri İngiliz ve Fransız hâkimiyetine konacak, KÜRDİSTAN’da hiçbir şekilde TÜRK BIRAKILMAYACAK. Bir tek KÜRT DEVLETI mi yoksa birçok küçük KÜRT DEVLETİ mi kurulacağı düşünülecek. Ermenilere Amerikalılar kanalı ile SİLAH sağlanacak… İstanbul’da gizli bir örgüt kuruldu. Milliyetçileri vatan haini ilan ediyor…”

          Tek Kürt devleti,bir çok Kürt devleti kurulması,Ermenilere ABD (Amerikalılar)kanalı ile silah sağlanması.İstanbul’da gizli örgüt (zararlı cemiyetlerden İngiliz Muhipler,Kürt Teali,Teali İslam vb)  milliyetçileri vatan haini ilan etmesi söz konusu. Kurulacak Kürdistan’da hiçbir Türk bırakılmayacak konusu ilginç!

          Anadolu’nun işgaline karşı Mustafa kemal liderliğinde olmak üzere halk Kuva-i Milliye şekliyle milliyetçiler her yerde işgallere karşı tavır koymaları,işgallere ve işgalcilere  direnişe geçme mücadele kararı,Anadoluyu işgal ve paylaşımda olan ülkeleri çok rahatsız ediyordu. Ermeni ve Rumlar İstanbul’a yerleşirken ABD bunlara her türlü yardımda bulunuyordu.

* Sayfa No: 873 – Belge No: 585 / 11 Kasım 1919 (Amiral Sir F. Robeck’ten Lord Curzon’a)

“… İstanbul’a Ermeni ve Rum göçmenleri geliyor. Amerikalılar bunlara yardım ediyorlar… Ayrıca İzmir bölgesinde evleri yandığı ve yıkıldığı için evsiz barksız kalan Müslümanların durumu da bizi hayli utandırıyor. Şimdi her tarafta milliyetçi adı altında çeteler türedi. Mustafa Kemal ve adamları bütün yabancıların ve özellikle İngilizlerin gitmesini istiyor.”

          Öyle ki Lord Curzon ve ABD’li senatörlerden bazıları Türklerin muhakkak Anadolu’dan atılması gerektiğini,gerek konuşmalarında gerekse hatıralarında belirtmekteydiler.

* Sayfa No: 992 – Belge No: 646 / 4 Ocak 1920 (Lord Curzon’un notları)

“…Türkler Avrupa’dan atılmalıdır. Amerikalı Senatör Lodge’nin dediği gibi; İstanbul Türklerden tamamen alınmalı, bir veba tohumu olan; Savaşların yaratıcısı, komşuları için bir küfür olan Türkler Avrupa ‘dan silinmelidir.”

          İngiliz Arşivindeki yazışmalarda görülen o ki,görevlendirdikleri Yunanlılar da bu işi başaramayacağı kanaati oluşmakla birlikte; Anadolu işgali ve paylaşımı konusunda çalışmalrdan bahsedilmektedir.

* Sayfa No: 181 – Belge No: 179 / 22 Kasım 1920 (Sir H.Rumbolt’dan Lord Curzon’a)

“… İzmir’den gelen askeri raporlar iyi değil. Yunanlılar bile askeri disiplinleri olmadığını itiraf ediyorlar. 3. birliğin komutanı Kondylis Salihli’den kömür vagonlarının altına saklanarak kaçmış, öyle görünüyor ki Yunanlılar tek başlarına bu işi yürütemeyecekler.”

          Yunanlıların Anadolu’da istenilen başarıyı sağlayamayacağı düşüncesiyle yazışmalarında çok acil bir şekilde şiddetli saldırı yapılması gerektiği üzerinde durmuşlardır. Ruslar’ın Türk Dünyasına yapmış oldukları düşmanca tavırlar yüzünden; Türk ve İslam düşmanı “Moskof” Ruslar konusunun işlenmesi gerektiği üzerinde durulmasının önemine işaret edilirken,şayet geç kalınırsa milliyetçiler başarılı olabilirler,denmektedir.

* Sayfa No: 193 – Belge No: 186 / 27 Kasım 1920 (Sir H.Rumbolt’dan Lord Curzon’a)

“… Eğer çok şiddetle askeri harekâta geçmezsek milliyetçiler üstünlüğü ele geçirecekler… Biz, kendimizi Bolşevizm’e Karşı İslam’ın koruyucusu gibi göstermeliyiz… Ayrıca, şimdiye kadar Rusları İslam dünyasının düşmanı zanneden İslam dünyası yavaş yavaş uyanıp gerçek düşmanlarının İngiltere olduğunu anlamaya başladı.”

          İngilizler başta olmak üzere Ermenilere silah yardımında bulunmaları ardından,Anadolu’daki Türklere karşı bu silahların kullanılması bizzat istenmektedir.

          Bir taraftan Yunanlılar diğer taraftan Ermeni-Kürt işbirliği için çalışmalar yapılması istenmekte ve çalışmalarda yapılmaktadır. Ancak Anadolu’da Mustafa Kemal liderliğinde ki milliyetçi hareket hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Hatta yardım ettikleri gurupların takip ettikleri şekilde değilde kendi durumlarına göre tavırları eleştirlmektedir.

* Sayfa No: 589 – Belge No: 533 / 11 Nisan 1920 (Lord Curzon’dan Mr. Wardrop’a)

“…Ermeni Bogos Nubar Paşa ve Mr. Ahoromiyan’ı azarladım. Türkleri öldürmek için verdiğimiz silahların Azerbaycanlılara karşı kullanılmasının aptallığını anlattım.”

          İşgal güçleri özellikle doğu ve güneydoğu da Kürdistan devleti kurulmalı ve özerk hale getirip,Ermenilerle işbirliği olmaları için çalışmaktadırlar.

* Sayfa No: 49 – Belge No: 3 / 26 Mart 1920 (Amiral Sir F.de Robeck’ten Lord Curzon’a)

“… Kürdistan Türkiye’den tamamen ayrılıp özerk olmalıdır. Ermenilerle Kürtlerin çıkarlarını bağdaştırabiliriz. İstanbul’daki Kürt Kulübü Başkanı Seyit Abdülkadir ve Paris’teki Kürt delegesi Şerif Paşa emrinizdedir.”

          Anadolu bir tarafta Mustafa Kemal liderliğinde kadro,Türk Milleti; Samsun’a çıkış,Amasya Tamimi,Erzurum ve Sivas Kongreleri,TBMM’nin açılışı ile birlikte alınan kararların uygulanma safhasında; İngilizler’in adamı Damat Ferit ve hempaları Anadolu’da milli mücadeleyi etkisizleştirmek için isyanlar çıkarttırıyorlardı.

* Sayfa No: 61,62 – Belge No: 48, 50 – 11 / 15 Nisan 1920 (Amiral Sir F.de Robeck’ten Lord Curzon’a)

“… Damat Ferit Paşa(Başbakan) 7 Nisan’da bana geldi, milli hareketi bastırmak için her çeşit moral baskıyı kullanacağını söyledi. Milli harekete karşı organize edilen Aznavur, hükümetin elinde ilk silahtır. Aznavur, Bandırmayı işgal etti. Hükümet onu Balıkesir valisi tayin etti ve ayrıca İngilizlerden de yardım istedi. Ben, milliyetçileri ezmek için yine hükümete her türlü yardımı yapacağımı söyledim… Hükümet, milliyetçileri lânetleyen bir bildiri yayınladı, milli harekete karşı bir seri fetva ilan etti.”

          Milli Mücadele hareketi “Ezan susmaz,Bayrak inmez” düsturu ile milliyetçilik-Türkçülük-İslamcılık temelinde idi. Yani milli mücadele hareketi milliyetçi olacaksın,İslamı kurtaracaksın anlayışında halk azim ve iradesiyle tavır koymaktaydı. İstiklali ve hürriyeti kendine karakter yapmış Türk Milleti,emperyalizme karşı mücadelesinde başarılı olacaktır. Bu azim ve irade içinde ki Türk Milleti başta İngiltere olmak üzere emperyal dünyayı endişelendiriyordu!

* Sayfa No: 1003 – Belge No: 647 / 25 Aralık 1919 (Mr. Ryan’ın raporu):

“…Milliyetçiler şimdi iki yol kullanıyor: Milliyetçi ol, çünkü İslam’ı kurtaracak tek yol odur. İslam’a sadık ol, çünkü senin milli varlığını kurtaracak tek yol odur…

Bu fikirlerin her ikisi de İslam dünyasındaki İngiliz hâkimiyetini mahvedebilir.

BİZ; GERÇEK İDEALİ DİN GİBİ DAVRANACAK ÇIKARCI GRUBU İDARECI OLARAK GETİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ…

Panislamizm’i ezemeyiz, bu tıpkı Batı’daki milliyetçilik gibidir. Bizim şimdiki amacımız bölmek, arkadaş gibi davranıp kazanmak ve sonra hükmetmek olmalıdır…”

Not: Tercümeleri tek bir noktasına dokunulmadan yapılmıştır.

Not; Covid 19-Corona Virüsünün etkisi devam etmektedir. Temizlik,kişisel mesafe,maske takmaya özem gösterelim.Doktorumuza danışarak muhakkak aşılarımız olalım. Önce sağlık!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ