TÜRKÇEMİZİN ZENGİNLİKLERİ KEŞFEDİLMEYE DEVAM EDİYOR

TÜRKÇEMİZİN ZENGİNLİKLERİ KEŞFEDİLMEYE DEVAM EDİYOR

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf TEKİN tarafından 1 Kasım 2023 tarihinde tanıtımı yapılan ve Bakanlık tarafından başlatılan ”Dilimizin Zenginlikleri” projesi ile okullarda gerçekleştirilecek söz varlığını zenginleştirme çalışmalarıyla öğrencilerin dilimizin zenginliklerini tanıması, kültür taşıyıcısı olan sözcüklerimizle buluşması, buna bağlı olarak da dili iyi kullanması ve düşünce dünyasını geliştirmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda Bakanlığımız tarafından “Sözlük Özgürlüktür” projesi hayata geçirilerek söz varlığını zenginleştirme çalışmaları ile öğrencilerimizin kelime haznelerini, kavram bilgilerini geliştirmek, dil öğrenme becerilerini güçlendirmek ve kitap okuma alışkanlığı kazanmalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. İlimizde de İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Dilimizin Zenginlikleri” projesinin hedefleri doğrultusunda hazırlanan “Maarif 50″ projesinin alt projesi olan ”Kitaplara Göz Değsin” projesi kapsamında alt projeler hazırlanarak okullarımızda uygulanmaya başlandı.
“Okuma Vakti”; pazartesi- çarşamba-cuma günleri ilk dersin ilk 15 dakikası bu faaliyete ayrılarak herkesin okuma faaliyetine katılması sağlanıp dilimizin iyi kullanmasını ve düşünce dünyasının geliştirilmesi hedeflenmektedir.

“Kitabım Senindir”; evlerimizde bulunan hikaye, roman gibi kitapların okullarımıza kazandırılması hedeflenmektedir.

“Yazarlık Atölyesi” ve “Yazar Buluşmaları”; öğrencilerimizin yazma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak ve öğrencilerimize yazma alanında ilham verilmesi amaçlanmaktadır.

”Ekrandan Kitaba Geç Projesi”; aileler ve çocuklarının daha kaliteli, ekrandan uzak bir yaşam düzeni kurabilmesine temel oluşturmak ve bu vesileyle teknoloji bağımlılığının önüne geçebilmek amaçlanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ