Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

TES İL BAŞKANI URGENÇ; MEMUR SADAKA DEĞİL HAKKINI İSTİYOR.

TES İL BAŞKANI URGENÇ; MEMUR SADAKA DEĞİL HAKKINI İSTİYOR.

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç Hükümetin bugün yapmış olduğu zam teklifine sert bir dille tepki göstererek sendika kanununu eleştirdi. Yetkili ve etkisiz diye belirttiği sendikaya ve memuru görmezden gelen hükümete yüklendi. 

 

Başkan Urgenç açıklamasında memur altın ve tatil hesabından vazgeçmiş, evinde kaynayan kazana aş, 

Aş’a katık, katığa ekmek derdine düşmüştür. Memur sadaka değil hakkını istiyor. Kamu çalışanları ve emeklileri sistemin kölesi değildir. Toplumda insanca yaşamak için gelirden payını istemektedir. Zenginin iyice zenginleştiği fakirin çoğaldığı toplumlarda travmalar baş gösterir. Alım gücü düşen #MemurHakkınıİstiyor bugün enflasyon karşısında en çok ezilen kesim olan memur hükümetin zam teklifi ile sefalete sürüklenmiştir. Memur kuru soğan ve ekmeğe muhtaç olmuştur. Asgari ücretliye, işçiye, kamu işçisine verilen zam kadar artışa reva görülmeyen #MemurHakkınıİstiyor. Memur insanca yaşam hakkı istiyor. 4 milyon memur 2 milyon emekli hakkını istiyor. Hükümetin memura zam teklifi ile dağ fare doğurmuştur. Memur ve emekli reelde %50 lere dayanan reel enflasyon karşısında açlığa terkedilmiştir. İfadelerini kullandı. 

 

Urgenç açıklamasının devamında; Sendika kanunu yanlıştır. Özellikle yetkili sendikaya görüşme yetkisinin verilmesi ile işverenin kendisine itaat edecek bir STK oluşturması ile pazarlık gücü zayıflamıştır. 2010 yılından beri 2 yılda bir yapılan toplu sözleşme süreci ile memur işverenin kölesi haline gelmiş, yetkili sendika işverenin saha sorumluluğunu yerine getirmiş, yetkili STK ve işveren kamu çalışanlarını hiç dikkate almamıştır. Türkiye Kamu Sen olarak memurun lehine atılacak her adımda destek vereceğimizi belirterek süreci kamu çalışanları lehine çevirmeyi hedefledik. Ancak görülüyor ki hükümet eski alışkanlıklarından vazgeçmeden memuru görmezden gelmektedir. Yıllardır enflasyon karşısında alım gücü düşen memurun hakkının alınması yönündeki taleplerimizi yenileyerek kamu çalışanlarının sesi olmaya devam edeceğiz. Her zaman sonuç alıncaya kadar hukuksal ve eylemsel gücümüzü kullanmaya devam edeceğiz. Memur sadaka değil hakkını istiyor. Dedi. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ