Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

TES İL BAŞKANI TAYFUR URGENÇ; İĞNEDEN İPLİĞE YAPILAN ZAMLAR İLE KAMU ÇALIŞANLARI BELİNİ DOĞRULTAMIYOR

TES İL BAŞKANI TAYFUR URGENÇ; İĞNEDEN İPLİĞE YAPILAN ZAMLAR İLE KAMU ÇALIŞANLARI BELİNİ DOĞRULTAMIYOR

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç, TES. Genel başkanı Talip Geylan’ın maaş zammı, enflasyon farkı, refah payı talepleri ve vergi dilimlerinin sabitlenmesi açıklamaları doğrultusunda bir basın bildirisi yayınladı.

Türkiye Kamu-Sen olarak öncelikli taleplerinin kamu çalışanlarının insanca yaşayabileceği bir ücrete kavuşturulması olduğunu kaydeden Başkan Urgenç, Hükümeti, memurların sesine kulak vermeye çağırdı. Urgenç, “Türk Eğitim-Sen olarak yaptığımız “Ekonomiye, Mesleğe, Eğitim Yönetimine ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’na Yönelik 24 Kasım Öğretmenler Günü Raporu” konulu anket sonuçlarına göre katılımcıların %59,30’u ekonomik durumunu ‘kötü’ olarak tanımlarken, bu durumun aile içi ilişkilerini etkilediğini söylüyor. Alım gücü giderek eriyor, iğneden ipliğe yapılan zamlar ile kamu çalışanları belini doğrultamıyor. Bu noktada yaşanan ekonomik koşullara paralel olacak şekilde memurların ücretlerinde artış yapılması şarttır. Aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyona tekabül eden memurlarımız ve emeklilerimiz enflasyon karşısında ezdirilmemelidir. Hükümet kamu çalışanlarının ekonomik sorunlarını acilen gündemine almalıdır. Seyyanen zam, enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması, refah payı uygulaması getirilmesi öncelikle taleplerimizdir.” dedi.

Vergi politikalarının kamu çalışanlarının lehine düzenlenmesi gerektiğine dikkat çeken Tes. Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç; “Yıllardır kamu çalışanlarının üzerinde ağır bir yük olan gelir vergisi sorununun bir an önce çözülmesini istiyor ve bu konunun ülkemizi idare edenlerin yükümlülüğünde olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bakınız, vergide esas olan çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi almaktır. Maalesef bu durum ülkemizde tam tersidir. Kamu çalışanlarının maaşı gelir vergisi nedeniyle yılın 2. Yarısında özellikle Kasım-Aralık ayında büyük düşüş yaşıyor. Zaten kamu çalışanlarının enflasyon karşısında kuşa dönen maaşları vergi dilimi ile birlikte yok oluyor. Yapılması gereken bellidir: Gelir vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesini ısrarla talep ediyoruz.” Dedi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ