Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

TES BAŞKANI URGENÇ UZMAN VE BAŞÖĞRETMENLİK VİDEOLARI ÜZERİNE BİR AÇIKLAMA YAYINLADI.

TES BAŞKANI URGENÇ UZMAN VE BAŞÖĞRETMENLİK VİDEOLARI ÜZERİNE BİR AÇIKLAMA YAYINLADI.

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç Uzman ve Başöğretmenlik sınavlarını ilgilendirilen videolar ve yazılı sınava dair düşüncelerinin yer aldığı bir basın açıklaması yayınladı.

Başkan Urgenç sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

“Bugün sendikayla iletişim kuran her öğretmen Uzman ve Başöğretmenlik videoları ile ilgili eleştirilerini dile getirdi.

Öncelikle Uzman ve Başöğretmenliğin sınavla yapılmasına tepki var.

Ayrıca videoların monoton bir tarzda olması, bir promterdan okunmasının sıkıcı olduğunu ilettiler. 180 saatlik bir sürenin daha iyi değerlendirilebileceği aşikar.

Her öğretmenin bir ders anlatma sistemi olduğu unutulmadan konu başlıkları ve/veya sorumlu olunan konular kitap veya PDF formatını bilgisayarına yükleyip kendisi hazırlık yapabilir.

MEB. En az 10 yıllık mesleki geçmişi bulunan öğretmene uzaktan okuma yapılan bir sistem üzerinden ne eğitimi vermeyi amaçlamaktadır.

Ayrıca teknik aksaklıklarda çabası, birçok öğretmen bugün bağlantı kuramadığını ve videoları tekrar baştan izlemek zorunda kaldıklarını iletti.

Yine internet bağlantısı ve kotasıyla ilgili problemleri dile getirdiler. Yaz tatilinde internetin olmadığı bölgelerde bulunan öğretmenler çalışma yerlerine dönmek zorunda kalıyorlar.

Yaklaşık 10 aydır okulda öğrencileri ile iletişim halinde eğitim ve öğretimi sürdüren öğretmenler 2 aylık dinlenme esnasında da günlük 4 ders izlese Eylül’ün 5’ine kadar eğitimi ancak tamamlayabilir.

Kariyer basamaklarını önemsiyor. Uzman ve başöğretmenliğin çalışma yılı ve tecrübeye dayalı olarak tüm öğretmenlere verilmesi gerektiğini ifade ediyor. MEB’in yanlış sistem üzerine inşa ettiği bu zorlayıcı tavrından vazgeçmesi gerektiğini tekrar yetkililere iletiyoruz.

MEB bir an önce bu sistemden vazgeçmelidir. Kariyer basamaklarını yıla, tecrübeye göre sınavsız öğretmenlere vermelidir.”

Tayfur Urgenç

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ