Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

NEVÜZÜM’den Avanos İlçesi’nde Teknik Ziyaret

NEVÜZÜM’den Avanos İlçesi’nde Teknik Ziyaret

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Üzüm Yetiştiriciliği ve Bağcılık Çalışmaları Uygulamaları ve Araştırma Merkezi (NEVÜZÜM) Müdür Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Ata Eskin, Arş. Gör. Dr. Sabriye Ak Kuran ve Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Ünsalan saha tarama çalışmaları ve üniversite-üretici buluşmalarının devamı kapsamında Avanos Ziraat Odası Başkanı Mehmet Uçar, Göynük Köyü Kooperatif Başkanı Adnan Özgün, Kooperatif Başkan Yardımcısı Ramazan Öztürk ve üreticileri ziyaret etti.

NEVÜZÜM Müdür Yardımcıları ve Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Ünsalan’ın Avanos ilçesinde bulunan bazı bağ alanlarının hastalık ve zararlı yönünden durumlarını ve üzüm çeşitlerinin pazarlanmasını ele almak üzere gerçekleştirdikleri ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Avanos Ziraat Odası Başkanı Mehmet Uçar kendilerine teşekkür etti.

Ziyaret sonrasında Avanos Ziraat Odası Başkanı Mehmet Uçar ve Ziraat Mühendisi Yaşar Kır eşliğinde Avanos ilçesine bağlı Göynük Köyünde bulunan bazı bağ alanlarını gezerek incelemelerde bulunan akademisyenler,  köyde bulunan bazı üreticilerle ve Kooperatif Başkanı Adnan Özgün, Kooperatif Başkan Yardımcısı Ramazan Öztürk ile de bir araya geldi. Üzümün ticari olarak ilçedeki son yıllardaki durumunu, üreticilerin alımda fiyat beklentilerini, üzümlerin külleme, mildiyö, ölü kol hastalığı, salkım güvesi, bağ yaprak uyuzu ve yaprak piresi gibi hastalık ve zararlılar yönünden durumları ele alındı. Özellikle, yaprak piresinin yaprak başına düşen nimf ve ergin  popülasyon yoğunluğunun yüksek olduğu tespit edilen bağ alanlarının sahipleri ziyaret esnasında bilgilendirilerek, zararlı ile mücadelede uygulanacak yöntemler üreticilere anlatıldı. Zararlı popülasyon yoğunluğunun düşük olduğu bağ alanları da tespit edilerek üreticilere gerekli periyodik sayımların yapılması ve takibi hususunda bilgilendirme yapıldı.

Akademisyenler, ziyaretleri sonunda misafirperverliklerinden dolayı Avanos Ziraat Odası Başkanı Mehmet Uçar’a, Ziraat Mühendisi Yaşar Kır’a, üreticilere ve Kooperatif Başkanı Adnan Özgün, Kooperatif Başkan Yardımcısı Ramazan Öztürk’e teşekkürlerini dile getirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ