NEVÜ Avanos Güzel Sanatlar MYO Öğrencileri Mazı Yeraltı Şehri ve Kaya Mezarları’nı Gezdi

NEVÜ Avanos Güzel Sanatlar MYO Öğrencileri Mazı Yeraltı Şehri ve Kaya Mezarları’nı Gezdi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Avanos Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu (MYO) Mimari Dekoratif Sanatlar Programı öğrencileri ‘Sanat Tarihi Dersi’ kapsamında, Nevşehir’in Ürgüp İlçesi Mazı Köyü’nde bulunan Mazı Yeraltı Şehri ve Kaya Mezarları’nı ziyaret etti.

Koordinatörlüğünü NEVÜ Avanos Güzel Sanatlar MYO  El Sanatları Bölümü, Mimari Dekoratif Sanatlar Programı Öğr. Gör. Şükran Doğru Gürpınar’ın yaptığı gezi kapsamında öğrenciler, Nevşehir’in Ürgüp İlçesi Mazı Köyü’nde Nevşehir Müze Müdürlüğü’ne bağlı ören yeri olan Mazı Yeraltı Şehri ile Kaya Mezarları’nı gezerek yapıların oluşumu, kullanım alanları ve tarihsel süreci hakkında bilgilendirildi.

Mazı köyü hakkında bilgi veren Öğr. Gör. Doğru Gürpınar “Mazı köyü antik adı ile ‘Mataza’ olarak bilinirken, Ürgüp’ün 18 kilometre güneyinde, Kaymaklı Yer Altı Şehri’nin 10 kilometre doğusunda yer alıyor. 4  farklı girişi olan yeraltı şehrine asıl giriş, düzenli olmayan taşlardan örülü bir koridordan oluşuyor. Kısa koridorda bulunan iri sürgü taşı, yer altı şehrinin giriş çıkışını kontrol altına alıyor. Geniş alanlarına yayılan ahırlarda bulunan kısa koridorlarla yeraltı şehrinin kilisesine ulaşılabiliyor. Bu mekânın girişi sürgü taşı ile kapatılabilirken, kilise apsisi, Kaymaklı Yeraltı Şehri’ndeki kilisenin aksine uzun kenar köşesine oyulmuş, fasatı kabartmalarla süslenmiş olarak bulunuyor. Yer altı şehri, göçmeler nedeniyle ziyaretçilerin can güvenliği açısından 2003 yılından itibaren ziyarete kapatıldı. Mazı Yeraltı Şehri Çevre Düzenleme Projesi tamamlanarak 2015 yılının temmuz ayında ise tekrar ziyarete açıldı.

Diğer yandan Mazı Köyü’nde Erken Roma Dönemi’ne ait kaya mezarlar bulunmaktadır. Romalıların geleceğe anıtsal bir miras olarak bıraktıkları dik yamaçlara oyulmuş kaya mezarlar oldukça estetik bir mimariye sahiptir. Bölgede yaşayan yüksek statüdeki kişilerin gömülü bulunduğu üç kaya mezarı ise bölgenin önemli tarihsel ve kültürel değerleri arasında yer almaktadır” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ