KAYIT YAPILAMAYAN ARAZİLER ÇKS YE KAYDEDİLEBİLECEK

KAYIT YAPILAMAYAN ARAZİLER ÇKS YE KAYDEDİLEBİLECEK

Nevşehir İlTarım ve orman Müdürü Özgür Memiş, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ÇKS yönetmeliğinde üreticilerin yararına birtakım değişiklikler yapıldığını belirterek şunları söyledi;
“2024 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları 1 Eylül 2023 tarihinde başladı ve 2 Ocak 2024 tarihinde son bulacaktır. ÇKS Yönetmeliği’nde 18 Kasım 2023 tarihinde yapılan değişiklikle ÇKS’ye kayıt olamayan ama tarımsal üretim yapılan alanların kayıt altına alınması amaçlanmaktadır.
Bu kapsamda;
*Tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan alanlar “Taahhütname” belgesi ile kayıt altına alınabilecektir.
*Böylece mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklerden faydalanamayan üreticilerimiz de tarımsal desteklerden yararlanabilecektir.
*ÇKS’ ye kayıtlar yapılırken; hisseye isabet eden alanların bölünerek kiraya verilmesi durumunda, Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu hükümlerinde yer alan asgari tarımsal büyüklük şartı Hazine’den kiralanan alanlarda aranmayacaktır.
Bakanlığımızca yeni uygulamaya konulan üretim planlaması ve sözleşmeli üretimin hayata geçirilmesinde ve tarımsal desteklemelerden çiftçilerimizin maksimum derecede yararlanabilmesinde üretim yapan tüm çiftçilerin ve üretim alanlarının da sisteme dâhil olması son derece önemlidir”
İl Müdürü Özgür Memiş ÇKS son başvuru tarihinin 31 Aralık 2023 olduğunu hatırlatarak müracaatların e-Devlet Kapısı veya il/ilçe müdürlüklerine giderek yapılabileceğini bildirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ