HEP HAMASET VE SAVAŞ

HEP HAMASET VE SAVAŞ

HÜR DÜŞÜNCE ZEKERİYYA İLLEEZ

HEP HAMASET VE SAVAŞ

Sosyolojik olarak insanlık,klandan millet niteliğine kavuşmuştur.

Tarihte her gelişme,aşama olumlu veya olumsuz değerlere sahip olmuştur.

Her toplumun kendi kimliğini ifade eden,kültür temelleri vardır.Bunlar uzun yıllar içinde alınan,nesilden nesile aktarılan yazılı ve sözlü kurallardır.

Her toplum kendi maddi ve manevi varlığı ile konumunu ifade eder.

Toplumların millet niteliğine kavuşması önemlidir.Yani dili,inancı(dini),ırk,tarih,kültür ve ideal birliği milleti oluşturan değerlerdir.

Millet niteliğine kavuşmuş toplumlardan biri de Türk Milletidir.Günümüz dünyasında sosyolojik olarak en gelişmiş demokratik toplum millet ifade edilir. Atatürk;” Dünyada demokrat doğan yegane millet Türklerdir.” Der.Türklerin yaşayışında,özünde hürriyet ve istiklale düşkünlük ve demokratlık vardır.

Her toplum varlığını korumak,geliştirmek ve devam ettirmek zorundadır.Yani medeniyet mücadelesinde iddialı ve yarış içinde olmak zorundadır.Yüksek kültür ve medeniyette bende- bizde varız diyemiyorsan;köle,manda-himaye,uydu,sömürge olmak zorundasın.

Dünyada milletler ve oluşturdukları devletler arası ilişkiler vardır.Bu ilişkiler karşılıklı çıkara dayanır. Bunu fark edemeyen devletleri ve yöneticileri oyun içnde oyunda pin pon topuna döner.

Milletler için; milli,insani,ahlaki,kültürel değerler çok önemlidir.Bunları kaybedenlerin özü bozulur,kozmopolitleşir.Muhteva yok olur.Şekilde kalır.Beden kalır ama ruh gider.

Toplumların güçlü ve sağlam olmasının manevi olduğu gibi maddi olarakta düşünmek ve kabul etmek zorundayız.Madde ve mana,ruh ve beden gibi düşünebiliriz.

Toplumlar,devletler ilşkilerinde;zaman zaman barış ve savaş içinde olmuşlardır.Kendi varlıklarının devamı için mücadele etmişler,etmeyede devam etmektedirler.

Bir çok savaşlar içinde bulunmuş Gazi Mustafa Kemal Atatürk diyor ki;”Savaş mecbur kalmadıkça cinayettir.”Yani savaş en son baş vurulacak stratejidir.

Çalışma heyecanı,güçlü olma arzusu,yüksek idealler için milli benliğimizi kaybetmemek,hep diri tutmak önemlidir.

Dini yaşamayıp kullanmak,sürekli hamaset ve savaş çığırtkanlığı yapmak;sanki dini siyasete alet ederek uyuşturucu gibi kullanmak ve de milli hisleri-milliyetçiliği ninni haline getirip kullanmak ve de milli hisleri. milliyetçiliği ninni haline getirip halkı uyutmaktır.

Devletlerin ve milletlerin sürekli hamaset ve savaş savaş çığırtkalığı yapması;toplumlarda gerginlik meydana getirir,birbirine düşürür.Emperyalist oyunların aktörleri durumuna gelir.

Dünyada ki meddi ve manevi alanlarda ki gelişmeleri takip etmek çok önemlidir.Bu gelişmelerde yer almak daha da önemlidir.Bu gelişme ve medeniyet yarışında bulunmak durumunda kalanlar ya köle,yada efendi olacaklardır.

Milletler ve devletler arası ilşkilerde;o millet ve devletin yaşadığı konumu ile siyasi,ekonomik,hukuki,sosyal ve kültürel yapısı ve gücü önemlidir.

Eğer bir ülke yapı ve gücü bakımından itibarı var ise; caydırıcılığı da vardır. Caydırıcılık gücü ile diplomasiyi kullanarak,savaşmadan sonuç alma durumu vardır. Aatürk’ün ifadesiyle “ Yurtta barış,dünyada barış” temel ilke olmalıdır.

Atatürk’ün “Türk Ordusu,Türk Milletinin birliğinin,Türk kudret ve kaabiliyetinin çelikleşmiş bir ifadesidir.” Sözü ile birlikte; milleti zengin,devleti güçlü,ordusu iç ve dış güvenlik teminatı olarak caydırıcı gücü var ise,huzur ve mutluluk kendiliğinden gelir.

Kültürel temeller üzerinde; bilim ve teknoloji olarak güçlenmiş milletler ve devletler hür ve bağımsız olmaya devam ederler.

Not; Covid 19 Vırusü etkisini devam ettirmektedir. Önce sağlık diyerek;kendi sağlığımız gibi başkasınında sağlığını düşünerek; temizlik,kişisel mesafe,maske takma kurallartına uyalım.Uymayanları uyaralım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ