FADİME HOCA KIZ ÖĞRENCİ YURDU HİZMETE AÇILDI

FADİME HOCA KIZ ÖĞRENCİ YURDU HİZMETE AÇILDI

fadimana

Hüseyin Avni İncekara Fen Lisesi bahçesinde geçen yıl temeli geçen yıl atılan Fadime Hoca Kız Öğrenci Yurdu, düzenlenen bir törenle hizmete açıldı.

Hayırsever Süleyman Yaşar Ağaçdiken tarafından 4 Mayıs 2015 tarihinde temeli atılan 4 katlı ve 80 kız öğrenci kapasiteli Fadime Hoca Kız Öğrenci Yurdu’nun hizmete kazandırılması nedeniyle bir tören düzenlendi.

Şehitler için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan tören, daha sonra Kuran-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.

Hüseyin Avni İncekara Fen Lisesi bahçesinde düzenlenen törenin açılışında konuşan Hüseyin Avni İncekara Fen Lisesi Müdürü Rauf Denizler, böyle bir Kız yurdunun büyük bir boşluğu doldurduğunu belirterek, Kız Yurdunun yapımını gerçekleştiren ancak geçtiğimiz aylarda vefat eden hayırsever Süleyman Yaşar Ağaçdiken’e Allah’dan rahmet diledi ve ailesine de minnet duyduklarını ifade etti.

Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Murat Demir ’de ,eğitim amaçlı gerçekleştirilen çalışmaların hiçbir zaman önemini kaybetmeyeceğini belirterek, eğitime adanmış çalışmaların ülkemizin bilgi toplumu haline gelmesinde önemli bir yön oluşturacağını söyledi.

Ağaçdiken ailesi adına konuşan Tamer Ağaçdiken’ de ,babası Süleyman Yaşar nın hayatta en önemli arzusunun eğitime bir eser kazandırmak olduğunu dile getirdi.

ÇOK ÇALIŞMALISINIZ

AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider de, böylesine önemli bir ilim irfan yuvasında eğitim gören kız öğrencilere yönelik olarak hayırsever Süleyman Yaşar Ağaçdiken tarafından yaptırılan bu yurt binasının, Sadaka-ı Cariye olarak değerlendirilebilecek bir hayır olduğunu kaydetti . Gizligider, daha sonra şöyle konuştu: “ Nevşehir’in en prestijli eğitim kurumlarından biri olan Fen Lisesi’nin böylesine önemli bir prestiji daha da üst noktalara taşıyacağınıza gönülden inanıyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra , ülke olarak millet olarak Türkiye’nin geleceği için daha fazla çalışmak gerektiğinin bir kez daha öne çıktığını gözlemledik. 15 Temmuz’da yapılanları hiçbir zaman unutmadan, daha çok çalışmak zorunda olduğumuzun şuuru içerisinde olacağız.Bu ülkeye vefa borcunu da daha çok çalışarak ödenebileceğine inanıyorum. Böylesine önemli bir eserin tüm şehrimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyor, bu eseri kazandıran Süleyman Yaşar Ağaçdiken’e Allah’dan bir kez daha rahmet dilerken, ailesine minnetlerimizi sunuyoruz ”dedi.

İLİMİNİZİ İRFANINIZ İLE BÜTÜNLEŞTİRİN

AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz’ de ,böyle bir yurt binasının hayırlara vesile olması dileğinde bulundu. 15 Temmuz’da hainlerin gerçekleştirdiği darbe girişimine dikkat çeken Açıkgöz, öğrencilerin sadece ilim ile değil, irfan ile de bezenmiş gençler olarak yetişmelerinin gerektiğini dile getirerek ‘ 15 Temmuz darbe girişiminin içerisinde yer alan ve onlara yön verenlerde okumuş bilgi insanlardı. Ama onlarda Allah sevgisi, vatan sevgisi, millet sevgisi ve bayrak sevgisi yoktu. Sizler ilminizi , Allah, vatan ,millet ve bayrak sevgisi ile bütünleştirip, ülkemizi her alanda geliştireceksiniz. Bizler buna inanıyoruz. Hep birlikte tarih yazıyoruz. Geleceğimizin huzur, barış dolu dünyasına sizler damga vuracaksınız” dedi.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’de ,Hüseyin İncekara Fen Lisesi’nde öğrenim gören kız öğrencilerin yararlanabileceği bu hayırlı yatırımı gerçekleştiren hayırsever Süleyman Yaşar Ağaçdiken’e Allah’dan rahmet diledi. Geçen yıl Kız Yurdu yaptırmak için kendisi ile görüşen hayırsever Süleyman Yaşar Ağaçdiken’in terzilik mesleğinden elde ettiği birikimi eğitime hizmet olarak bugüne ve geleceğe bırakmasının oldukça anlamlı olduğunu dile getiren Ünver, insanın öldükten sonra bir eserinin bulunmasının örnek bir davranış olduğuna vurgu yaptı.

FADİME VE HALİL HOCA KÜLTÜR VE TARİH ARAŞTIRMALARI DERGİSİNDE ANLATILACAK

Hayatını eğitim adına harcamış bir ailenin Nevşehir’de en iyi bir şekilde tanıtılmasının gerektiğine inandığını kaydeden Ünver “ Süleyman Yaşar Ağaçdiken ’in büyükbabası Halil Hoca ve büyük annesi Fadime Hoca, kendi isimlerine bir medrese kurarak şehrimizin eğitimine önemli katkılar sağlamış. Biz bunları daha sonra öğreniyoruz. Bu nedenle Nevşehir Belediyesi olarak yayın hayatını sürdürdüğümüz Nevşehir Kültür ve Tarih Araştırmaları Dergisi’nin bir sayısını Fadime Hoca ve Halil Hoca’nın yaptığı bu eğitim hizmetine ayırıp, halkımıza bu köklü ailemizi anlatacağız. Ayrıca bir cadde ve sokağın ismini de bu değerli insanlarımızın isimlerini vereceğiz. Bizim kültür ve insani yaşam biçimimizi kitaplar tarif etmez, bize bunu yüreğimiz tarif eder. “ dedi.

Ünver, gençlerden vatan, millet, bayrak değerleri ile bezenmiş bir şekilde hayatlarına yön vermelerini de istedi. Ünver şöyle konuştu: “ Çok iyi bilim adamları olabilirsiniz, kendi alanlarınızda üstün bilgilerle donatılı da olabilirsiniz. Ama eğer haritayı önünüze aldığınızda yaşayacak bir vatanınınız olmadıktan sonra bu çok iyi bilim adam olma işe yaramaz. Bakın Irak’a, bakın Suriye’ye, bakın savaşların devam ettiği ülkelerdeki bilim adamlarına. Harita üzerinde vatanları olmadıktan sonra, üzerlerinde bayrak dalgalanmadığı sürece, bilim adamı olmak o kadar önemli olmuyor. Onun için mutlaka bu değerlerle bütünleşmiş bir anlayış içerisinde bulunmanız gerekiyor. Şehrimize böyle bir eser kazandıran Süleyman Yaşar Ağaçdiken’ e Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesine de teşekkür ediyorum.“ dedi.

DEVLET-MİLLET KAYNAŞMASININ ÖN GÜZEL ÖRNEĞİ

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş ’da, Nevşehir’de eğitim hizmetleri başta olmak üzere farklı alanlarda hayırseverlerin isimlerini çok gördüğünü belirterek, bunun devlet-millet kaynaşmasının önemli bir örneği olduğunu belirtti. Her şeyin devletten beklenilmemesi gerektiğini söyleyen Vali Aktaş, bu hayır hizmetlerin kıyamete kadar yaşayacak önemli bir değer olduğunun altını çizdi.

Törende daha sonra Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Süleyman Yaşar Ağaçdiken’in eşi Şerife Ağaçdiken’e çiçek takdim edip teşekkür plaketi takdim etti.

Törene katılanlar daha sonra 80 öğrencinin yararlanacağı Fadime Hoca Kız Öğrenci Yurdu, yapılan duanın ardından hizmete açıldı. Protokol mensupları daha sonra yurt binasını gezerek okul yetkililerinden bilgiler aldılar.

Gerçekleştirilen tören sonrasında Hüseyin Avni İncekara Fen Lisesi öğrencilerinden bir grub öğrencinin isteğini kırmayan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ